Biberde (capsicum annuum L.) düşük ve yüksek sıcaklıklarda tohum çimlenmesini teşvik edici bazı tohum uygulamalarının kullanımı
Use of some seed treatments in order to induce seed germination at low and high temperatures in pepper (capsicum annuum L.)
- Tez No: 83481
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BİBERDE (Capsicum annuum L.) DÜŞÜK ve YÜKSEK SICAKLIKLARDA TOHUM ÇİMLENMESİNİ TEŞVİK EDİCİ BAZİ TOHUM UYGULAMALARININ KULLANIMI Özlem GÜÇLÜ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. İbrahim DEMİR Jüri : Prof. Dr. Mehmet Benian ESER Doç. Dr. İbrahim DEMİR Doç. Dr. Koksal DEMİR Bu çalışma, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Sebze Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalına ait ısıtmasız serada ve Tohum Fizyolojisi Laboratuvarında, UB-14 ve Serademre-8 biber (Capsicum annuum L.) çeşitlerinde farklı tohum uygulamalarının kullanımıyla düşük ve yüksek sıcaklıklarda tohum çimlenme ve çıkışım teşvik amacıyla 1997 ve 1998 yıllarında yapılmıştır. Denemede, suya daldırma (I) (tohumlar, nem geçirmez kavanozda ağırlığının yansı kadar saf su ile karıştırılıp 25“C'de 24 saat tutulmuştur), suya daldırma (II) (2 gr tohum / 50 mi su ile karıştırılan tohumlar nem geçirmez kavanozda 25°C'de 3 saat tutulmuştur), KN03 (I) (%ü.3 konsantrasyonunda hazırlanan çözelti tohumlara petri kabı içinde uygulanmış ve 25°Cde 7 gün süreyle tutulmuştur), KN03 (İT) (aynı çözelti tohumlara uygulanmış ve 20°C'de 24 saat tutulmuştur), soğuk uygulaması (tohumlar nemlendirilmiş kurutma kağıdı üzerinde 10°C'de depoda 7 gün süre ile tutulmuştur), nemlendirme (tohumlar, oransal nemi yüksek kap içerisinde, suya değmeden 20 ± 2°C'de 7 gün tutulmuştur) ve sıcaklık + nem (tohumlar petri kabı içinde saf su ile nemlendirilerek 35°C”de 24 saat tutulmuştur) uygulaması olmak üzere 7 ayrı uygulama yapılmış, hiçbir muameleye tâbi tutulmamış olan tohumlar kontrol grubu olarak ele alınmıştır. Tohumlar uygulandıktan sonra laboratuvar koşullarında 12, 25 ve 35° C lerde çimlendirilmiş ayrıca çıkış denemeleri 1997 ve 1998 yıllan Ağustos ayında yüksek sıcaklık ve 1998 Nisan ayında düşük sıcaklıkta sera koşullarında gerçekleştirilmiştir. Deneme sonunda özellikle suya daldırma (II), KNO, (II), soğuk uygulaması, nemlendirme ve sıcaklık + nem uygulamalarının oldukça iyi sonuç verdikleri saptanmış, çimlenme yüzdesi ve çıkış hızı açısından kontrole göre üstünlükleri belirlenmiştir. İstatistiki olarak önemsiz olmasına rağmen, normal fide oluşumları ve fide kuru ağırlıkları uygulanan tohumlarda kontrol tohumlarına oranla daha yüksek bulunmuştur. Denemede uygulamaların olumlu etkisinin depolama periyoduma azalıp azalmadığı incelenmiş ve bu etkinin zaman içerisinde kaybedildiği gözlemlenmiştir. 1999, 43 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Termodormansi, tohum uygulamaları, çimlenme, çıkış oranı ve hızı, normal ve anormal fide, fide kuru ağırlığı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Moster Thesis USE OF SOME SEED TREATMENTS IN ORDER TO INDUCE SEED GERMINATION AT LOW AND HIGH TEMPERATURES IN PEPPER (Capsicum annuum L.) Özlem GÜÇLÜ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor : Assoc. Prof. Dr. İbrahim DEMİR Jury : Prof. Dr. Mehmet Benian ESER Doç. Dr. İbrahim DEMİR Doç. Dr. Koksal DEMİR This research was carried out on two pepper (Capsicum annuum L.) varieties of Serademre-8 and I1B-14 in unheated greenhouse which belongs to Vegetable Growing and Breeding Section of Horticulture Department Agriculture Faculty, Ankara University and seed physiology laboratory in order to induce germination and emergency under high and low temperatures by using seed treatments in 1997 and 1998. Seven different treatments were applied. These are: (1) soaking I (Seeds were kept at 25“C, for 24 hours with water of their half weight), (2) soaking II (2 gr. seeds dipped in 50 ml. deionised water and kept at 25 °C for 3 hours), (3) KNO3 I (KNO3 solution of 0.3 %, was applied to seeds on top of petri dishes at 25 °C for 7 days), (4) KNO3 U (The some solution was applied at 20 ”C for 24 hours), (5) cold priming (seeds were kept at wetted paper at 10 °C for 7 days), (7) heat and humidification (seeds were kept a on wetted filter paper on petri dishes at 35° C for 24 hours). Seeds that untreated were considered as control. Having treated, seeds were germinated at 12, 25 and 35 °C, in germination cabinets and emergence treals were set up in unheated glasshouse for high temperature in August 1997 and 1998; for low temperature, emergence tests were done in April 1997. Results showed that soaking H, KNO3 II, cold priming, heat and humidification treatments can be used in order to alleviate thermodormancy in in pepper, regarding germination and emergence percentages. Moreover, these treatments gave higher normal and seedling dry weight values compare to control. One last finding in the experiment is that treated seeds should not be stored for long periods to maintain benefit of treatments. 1999, 43 pages KEY WORDS: Thermodormancy, seed treatments, germination, emergence percentage and rate, normal and abnormal seedling, seedling dry weight