Tarım ve orman bakanlığının hayvan ithalatı uygulaması: Mersin ili 2013-2018 dönemi değerlendirmesi
The implementation of animal import of the ministry of agriculture and forestry the evaluation of the Mersin province 2013-2018 period
  1. Tez No: 730676
  2. Yazar: HÜSEYİN İÇİNÖZBEBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada canlı hayvan ve kırmızı et ithalatının hayvan yetiştiriciliği üzerine etkileri ele alınmıştır. Bu amaçla Türkiye'nin hayvansal üretim ve kırmızı et ticaret politikaları 2013-2018 yılları arasında Mersin ili örneği üzerinden araştırılmıştır. Türkiye'de nüfus ve kişi başına gelir artışına bağlı olarak kırmızı ete talebin artması, buna karşın üretimin aynı seviyede kalması kırmızı et fiyatlarının yükselmesine neden olmaktadır. Diğer yandan, yurtiçinde üreticiyi korumak ve üretimi sürdürebilmek için canlı hayvan ve hayvansal ürünler ithalatına yüksek gümrük düzenlemeleri ve tarife dışı önlemler alınmakta, ithalatın kısıtlanmasına çalışılmaktadır. Kırmızı ette fiyat artışını kontrol etmek üzere bir süreden bu yana ithalatı engelleyici bu önlemler 2010 yılında değiştirilmiş ve canlı hayvan ve et ithalatına izin verilmiştir. Bu çalışmada hayvan ithalatının Türkiye hayvancılığına etkileri incelenmiştir. Çalışmanın damızlıkçı işletmeler ile ilgili bölümünde aile işletmelerinin ortalama 4 kişiden oluştuğu, işletme sahiplerinin çoğunluğunun (%60 oranında) lise ve üstü öğrenim derecesine sahip olduğu ve hayvansal üretim öncesi serbest meslek sahibi oldukları saptanmıştır. Çiftçilerin %70'i kredi kullanarak üretime başladıkları ve %90 oranında besi yaptıkları, et üretimini amaçladıkları bildirilmiştir. Damızlık sığır materyalinin genel olarak Güney Amerika (Uruguay ve Brezilya) ülkelerinden ithal edildikleri saptanmıştır. Angus ve Simmental ırkları verim seviyeleri yüksek bulunarak ithalatta en çok tercih edilen ırklar olarak yer almıştır. Koyun yetiştiricisi damızlık işletmeleri ise daha çok Romanya, Letonya, Slovakya ve Macaristan gibi Avrupa ülkelerinden ithal edilen Merinos, Ile de France ve Suffolk gibi etçi ırkları tercih etmişlerdir. Bu amaçla, Türkiye'de hayvancılık politikaları ve kırmızı et dış ticaret politikalarındaki değişiklikler irdelenmiş, piyasada yarattığı etkiler üretim, tüketim, fiyat ve bazı pariteler ile değerlendirilmiş, elde edilen bulgular ışığında öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of live animal and red meat importation on animal husbandry were examined. For this aim the changes in animal production policies and red meat trade policies in Turkey were examined over Mersin Province example between 2013-2018. Increament in red meat demand according to the increament in population and per- capita income while production remain same level cauces a high amount of rise in meat prices. On the other hand, in order to protect the local farmers and sustain the production, import restirictions and non-tariff barriers are applied on live animal and animal products. In order tocontrol the price differences in the home market, Turkey has changed the import policy of live animal and animal products since 2010. Regarding the findings on breeding farms, they are formed average 4 person and some 60% of farmers were high school and university educated level. Some 70% of the farmers were start up the farming with special financial support of banking system and 90% of them were in cattle fattening and were aimed meat production. It is found that most of the breeding stock were imported from some Sout American countries such as Uruguay and Brasil. They were mostly Angus ve Simmental breeds because of their high fattening performance. On the other hand, sheep breeding farmers were prefered mostly Merino, Ile de France and Suffolk breeds imported from some EU countries such as Romania, Letonia, Slovakia and Hungary. The effects on the market were evaluated as to some parameters such as production, consumption, price and related parities, and suggestions were made in the obtained findings.