Ratlarda deneysel yara modelinde biyoaktif cam'ın yara iyileşmesi üzerine etkisinin değerlerndirilmesi
Evaluation of the effect of bioactive glass on wound healing in the experimental wound model in rats
  1. Tez No: 730680
  2. Yazar: ÖMER KIRGIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED ENES ALTUĞ, PROF. DR. MEHMET CENGİZ HAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, deneysel yara modeli sonrası Biyoaktif camın yara iyileşmesindeki etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmada, 200-300 g ağırlığında 32 adet Wistar albino erkek rat rastgele 4 eşit gruba ayrıldı. Gruplar; kontrol grubu, sham grubu, biyoaktif cam grubu ve dexpanthenol grubu olarak belirlendi. Kontrol grubu ratlara herhangi bir yara oluşturulmadı. Diğer gruptaki ratların dorsal skapular bölgesinde 2x2 cm boyutunda tam kat deri flebi çıkarılarak yara oluşturuldu ve 0.gün olarak kabul edildi. Sham grubundaki ratların yara bölgesine tedavi uygulanmayarak negatif kontrol grubu olarak kabul edildi. Biyoaktif cam ve dexpanthenol grubundaki ratların yara bölgesine 21 gün boyunca günde bir kere lokal tedavi uygulandı. Yara alanlarını değerlendirmek amacıyla 0., 3., 7., 14 ve 21. günlerde ImageJ2x programıyla alan hesaplamaları yapıldı. Tüm gruptaki ratlar 21.gün sonunda sakrifiye edildi. Tüm ratlarda kan ve doku örnekleri alınarak histopatolojik, biyokimyasal ve genetik olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the effectiveness of bioactive glass on wound healing in an experimental wound model. Thirty-two male Wistar albino rats, weighing 200-300 g, included in the study were randomly divided into 4 groups. Groups was determined control group sham group, bioactive glass group and dexpanthenol group. No wound was created in the control group rats. A wound was created by removing a 2x2 cm full-thickness skin flap in the dorsal interscapular region of each rat. Wound formation was accepted as day 0. Wound area calculations were made with the ImageJ2x program on days 0, 3, 7, 14, and 21 in order to evaluate wound areas within a twenty one-day period. Sham, bioactive glass, and dexpanthenol groups were treated for 21 days and all groups were sacrificed at the end of the 21st day. Blood and tissue samples were taken from all rats and evaluated histopathologically, biochemically, and genetically.