Dev kralotu (Pennisetum hybridum) tohumluk çoğaltımında hidroponik kültür uygulamaları ve polimerik kaplama ile sentetik tohum yapımı
Hydroponic culture applications for seedling production of giant king grass (Pennisetum hybridum) and synthetic seed production via polymeric encapsulation
  1. Tez No: 730681
  2. Yazar: SALİHA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAFİZ ÇELİKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Dev kral otu (Pennisetum hybridum) son yıllarda biyoenerji amaçlı kullanımı ön plana çıkmaya başlayan bir tür olmuştur. Türler arası bir melez olup çok az miktarda tohum üretebilen ve tohumda heterojenitenin yüksek olduğu bitkinin yetiştiriciliği zorunlu olarak vejetatif çoğaltımla gerçekleştirilmektedir. Tamamlanan mevcut araştırma kapsamında, Dev Kral otu türünün, üretim materyali için alternatif bir çoğaltım yöntemi ile toprağa, zamana ve iklime bağımlılığı ortadan kaldırarak başlangıç materyali belli, hastalıklardan ari ve sürdürülebilir bir tohumluk üretim döngüsü oluşturulmuştur. Standart Hoagland besin çözeltisine 150 µL/L Bachtoboost uygulaması ile oluşturulan su kültürü üretim sisteminde, 45. gün sonunda 250.980 sürgün/m2 dev kral otu sürgünü üretilmiştir. Kök tacı genç sürgünlerinin eksplantat olarak kullanıldığı suni tohum üretiminde %2 alginik asit+%3 CaCl2.2H2O uygulamasının en ideal kaplama formülasyonu olduğu belirlenmiştir. Ortalama 1.77 cm uzunluk ve 0.8 cm eninde oluşturulan suni tohumlardan doğrudan toprağa ekimlerde çimlenme sağlanamamıştır.
Özet (Çeviri)
The usage of Giant king grass (Pennisetum hybridum) as a bioenergy crop has been increasing in recent years. It is an interspecific hybrid species and produces very limited amount of seed. Moreover, the heterogeneity of the seed is so high. Therefore, the vegetative propagation is prerequisite for commercial production. An alternative sustainable propagation method which is eliminated the dependence on soil, time and climate has been introduced with the current study. In the hydroponic system by applying 150 µL/L Bachtoboost to the standard Hoagland nutrient solution, 250,98 shoots/m2 giant kinggrass shoots were produced at the end of the 45th days. It was determined that 2%alginic acid + 3%CaCl2.2H2O application is the most ideal encapsulation formulation in synthetic seed production where the young root shoots are used as starting explants. In direct sowing of the synthetic seeds that have an average length of 1.77 cm and 0.80 cm width, the germination could not be achieved.