Development of sol-gel based anti-reflective coatings for glasses used in photovoltaic systems
Fotovoltaik sistemlerde kullanılan camlara yönelik soljel esaslı yansıma önleyici kaplamaların geliştirilmesi
  1. Tez No: 730794
  2. Yazar: CENNET YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. ALİ ERÇİN ERSUNDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Fotovoltaik sistemler temel olarak farklı katmanlardan oluşmakta ve bu yapıların en üst katmanında cam paneller yer almaktadır. Fotovoltaik sistemlerin verimliliğinin arttırılabilmesi için cam panellerin özelliklerinde bazı iyileştirilmeler yapılmalıdır. Bu noktada, fotovoltaik sistemlerin verimini artırmak adına demir oranı daha düşük camların tercih edilmesi, daha ince camların kullanılması, yansıma önleyici ince film kaplamaların cam yüzeyine yapılması veya desenli camların kullanılması gibi farklı yöntemler uygulanabilmektedir. Bu nedenle, fotovoltaik sistemlerde yaygın olarak düşük demir oranına sahip soda-kireç silikat camları kullanılmaktadır. Son yıllarda kimyasal temperleme teknolojisinin gelişimine paralel olarak mekanik dayanımı yüksek ince camların kullanımında da artış başlamıştır. Bunlara ek olarak fotovoltaik sistemlerde kullanılan camlar üzerine yansıma önleyici kaplamalar yapılarak da güneş enerjisinden elde edilen verimde artış görülmüştür. Yakın gelecekte, solar sistemlerde yansıma önleyici kaplı ince desenli camların kullanımı ile ışık geçirgenliği arttırılarak daha fazla verim eldexvi etmek mümkün olacaktır. Ancak, desenli camlar üzerine yansıma önleyici kaplamaların adaptasyonu halen geliştirilme aşamasındadır. Bu nedenle, bu tez çalışmanın amacı desenli ve düz camlar üzerine uygulanacak yansıma önleyici (antireflektif) ince film kaplamalar ile camların ışık geçirgenliklerini arttırmak ve bu konuda güncel ve özgün bir çalışma yaparak fotovoltaik sistemlerin verimliliğini artırmak adına yeni öneriler sunmaktır. Bu amaç doğrultusunda yansıma önleyici kaplama parametrelerinin optimizasyonu 1,1 mm kalınlığındaki ticari soda-kireç silikat düz camlar üzerinde yapılmıştır. En uygun parametreler belirlendikten sonra yansıma önleyici kaplamalar 3,2 ve 4 mm kalınlığına sahip prizma ve sandy desenli ticari camlar üzerine uygulanmıştır. Kaplanan bu camların optik, topografik, minerolojik ve yapısal özellikleri sırasıyla optik mikroskop, UV-Vis spektrofotometre, SEM, AFM, XPS ve XRD cihazları ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Photovoltaic systems basically consist of different layers, and glass panels are located at the top layer of these structures. In order to increase the efficiency of photovoltaic systems, some improvements should be made on properties of glass panels. For this reason, different approaches have been proposed such as, preferring low iron containing glasses, utilizing thinner glasses, applying anti-reflective thin film coatings to the glass surface or using patterned glasses. Currently, flat soda-lime silicate glasses with low iron content are being widely used in photovoltaic systems. In recent years, parallel to the development of chemical tempering technology, the use of thinner glasses with high mechanical strength has also increased in glass industry. In addition, it is well known that solar energy efficiency can be increased in photovoltaic systems by applying anti-reflective coatings on glass panels. In the near future, with the use of anti-reflective coated thin patterned glasses in solar systems, further efficiency enhancements would be possible by increasing the light transmittance. However, the adaptation of anti-reflective coatings on patterned glasses is still in development. Therefore, the aim of this thesis is to increase the light transmittance of patterned and flat glasses by applying anti-reflective coatings andxiv to offer new alternatives to increase the efficiency of photovoltaic systems by making an up-to-date and original study. For this purpose, the optimization of antireflection coating parameters was made on 1.1 mm thick soda-lime silicate flat glasses. After determining the optimum parameters, anti-reflection coatings were applied on 3.2 and 4 mm thick commercial patterned glasses i.e., prizma and sandy. The optical, topographic, elemental, and structural properties of anti-reflective film coated glasses were examined by optical microscopy, UV-Vis spectrophotometry, SEM, AFM, XPS, and XRD techniques, respectively.