Anyonik ve katyonik kaliks[n]aren türevlerinin sentezi ve bazı 2-arilpropiyonik asitlerin lipaz katalizli tepkimelerinde kullanılması
Synthesis of various anionic and cationic calix[n]arene derivatives and their use in reaction of lipase catalyst to obtain 2-arylpropionic acids
- Tez No: 485145
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu tez kaliks[n]aren'in anyonik, katyonik ve amit türevlerinin sentezlenmesini ve onların Fe3O4 manyetik nanopartiküller varlığında lipaz immobilizasyonunda kullanılarak enantiyomerik saf anti-inflamator ilaçların sentezlenmesini amaçladı. Halkalı bir fenol formaldehit oligomeri olan kaliksarenler iyon ve moleküller için iyi bir taşıyıcı olarak sentezlenmektedirler. Bu yüzden son yirmi yılda supramoleküler kimyada bu moleküller oldukça dikkat çekmektedirler. Bu bileşiklere olan ilginin bu kadar fazla olmasının nedeni, kolay yoldan sınırsız bir şekilde sentezlenebilmelerindendir. Candida rugosa lipaz sol-gel prosedürüne göre katkı materyali olarak manyetik Fe3O4 manyetik nanopartiküller varlığında kaliks[n]aren türevleri kulanıldılar. Bu şekilde tutuklanmış lipazların katalitik aktivitesi p–nitro-fenilpalmitatın (p-NPP) hidrolizi ve rasemik Naproxen metil esterinin enantiyoseçimli hidrolizi ile test edildiler. Lipaz immobilizasyonu çalışmalarında katkı materyali olarak kaliks[n]arenin türevlerinin varlığında Fe3O4 ile immobilize lipazların, herhangi bir katkı materyali içermeyenlerinkine (serbest tutuklanmış Candida rugosa lipaz) göre enatiyoseçimliliği ve dönüşümünün daha yüksek olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
This thesis was purposed the development of enzyme immobilization method using calix[n]arene derivative grafted onto magnetic Fe3O4 nanoparticles for the preparation of enantiomerically pure anti-inflamatuar drugs. Calixarenes are a class of cyclooligomers formed via a phenol–formaldehyde condensation and have generated considerable interest as useful building blocks for the synthesis of hosts for ions and molecules. During the last twenty decades, they have attracted much attention as receptors in supramolecular chemistry. The increasing interest in these compounds is stimulated by the simple large-scale synthesis and have almost limitless possibilities for chemical modification. Calix[n]arene derivatives were used as the new additives for the immobilization of Candida rugosa lipase (CRL) by sol-gel method. The catalytic properties of those immobilized derivatives were assessed in both the enantioselective hydrolysis reactions of (R,S)-Naproxen methyl ester. Improved enantioselectivity was observed with the calixarene-based immobilized lipases as compared sol-gel free lipase.