Helikobakter pilori enfeksiyonu mevcudiyetinin Koronavirüs-19 hastalığı klinik seyri ile ilişkisi
The relationship of the presence of helicobacter pylori infection with the clinical course of CVoronavirus-19 disease
  1. Tez No: 730841
  2. Yazar: KÜBRA ÜLKÜ KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Helikobakter Pilori (H. Pilori) prevalansını belirleyerek, H. Pilori enfeksiyonu mevcudiyetinin koronavirüs hastalığının klinik seyrini, prognozunu, mortalitesini ve tedaviye olan etkilerini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Araştırma Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 25.12.2022-25.01.2022 tarih aralığında COVİD-19 hastalığı teşhisi ile yatan 180 gönüllü hasta ile gerçekleştirilmiştir. COVİD-19 hastalığı teşhisi PCR testi ile konulmuştur. Hastalarda H. Pilori durumu Eliza yöntemi ile tespit edilmiştir. Bulgular: H. Pilori testi sonucunda 8 hastanın sonucu belirsiz çıkmıştır ve bu sebeple bu vakalar araştırmadan dışlanmıştır. 126 sayıda vaka hastaneden taburcu olurken 46 sayıda vaka hastanede vefat etmiştir. H. Pilori pozitif vakalarda mortalite negatif olan vakalardan daha az oranda gözlemiştir (p=0,015).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to determine the prevalence of Helicobacter Pylori (H. Pylori) and investigate the effects of the presence of H. Pylori infection on the clinical course, prognosis, mortality and treatment of coronavirus disease. Materials and Methods: The research was carried out with 180 volunteer patients hospitalized in Bursa Yuksek Ihtisas Training and Research Hospital with the diagnosis of COVID-19 between the dates 25.12.2022 and 25.01.2022. The diagnosis of COVID-19 disease was made by PCR test. H. Pylori status of the patients was determined by the Eliza method. Results: As a result of the H. Pylori test, the results of 8 patients were uncertain and therefore these cases were excluded from the study. While 126 cases were discharged from the hospital, 46 cases died in the hospital. Mortality was observed less in H.