Osmanlı kara ordusunda yeniden yapılanma girişimleri (1913-1914)
Restructuring attempts in the Ottoman land army (1913-1914)
- Tez No: 731020
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK ERDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Son dönem Osmanlı askerî tarihinin en büyük felaketi hiç şüphesiz Balkan Savaşlarında uğranan ağır yenilgidir. Balkan bozgunu sadece Balkanlarda değil, Osmanlı İmparatorluğu'nun bütün vilayetlerinde siyasî, sosyal ve kültürel dengeleri değiştirmiştir. Savaş sırasında darbe ile tüm yetkileri ele geçiren İttihatçı subaylar, Enver Paşa'nın liderliğinde Osmanlı ordusunda kapsamlı bir yeniden yapılanma süreci başlattılar. Çünkü devleti içinde bulunduğu çıkmazdan kurtaracak yegâne güç, güçlü bir orduydu. Bir yıl gibi kısa bir sürede yapılan yeniden yapılanma girişimleri ile Balkan Savaşlarında kısa sürede dört küçük Balkan devletine karşı dağılan Osmanlı ordusu, Birinci Dünya Savaşı'nda kendisinden beklenmeyecek bir performans gösterdi. Müteakip süreçte Modern Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran kurucu askerî kadro 1913-1914 yıllarında yapılan ıslahatlar ile ordu içerisinde önemli görevlere geldiler.
Özet (Çeviri)
The biggest disaster in the last period of Ottoman military history is doubtedly the heavy defeat in the Balkan Wars. The Balkan defeat changed the political, social and cultural balances not only in the Balkan but also in all the provinces of the Ottoman Empire. After the war, the Unionist officers, who seized all power with a coup, start a comprehensive restructuring process in the Ottoman army under the leadership Enver Pasha. Because it is the only power that will save the state from its impasse was a strong army. The Ottoman army, which was disintegrated against four small Balkan States in the Balkan Wars, with attempts of restructuring in a short period of one year, showed as unexpected performance in the World War One. In the following process, the founding military cadre, who founded the Modern Turkısh Republıc, came to important positions in the army with the s made in 1913-1914.