Yapay zeka uluslararası ilişkilerde askeri alanda devrim midir? ABD ve Çin rekabeti üzerinden bir değerlendirme
Is artificial intelligence a revolution in military affairs in international relations? An analyze on the USA and China competition
  1. Tez No: 731036
  2. Yazar: SEMİH AYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KAYGUSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada; yeni bir teknoloji olarak ortaya çıkan, bireysel, toplumsal ve kurumsal düzeylerde insan hayatına etkileri olan Yapay Zeka (YZ)'nın, askeri alana uyarlanmasına ilişkin politikalar ABD ve Çin örnekleri üzerinden incelenmektedir. Çalışmada cevap aranan temel sorular şunlardır: "YZ'nin askeri alana uygulanması bağlamında ortaya çıkan teknolojiler MR-RMA bağlamında hangi kavram kapsamında ele alınmalıdır?, OSS ve Siber güvenlik RMA dalgasını tetikleyecek güçte teknolojiler midir?, ABD ve Çin arasında YZ-RMA bağlamında stratejik bir rekabet var mıdır? Çalışmada Türkçe ve İngilizce olarak yayınlanmış olan akademik kaynaklar, uluslararası örgüt raporları strateji belgeleri doküman analizi yöntemiyle incelenmiştir. Çalışmanın temel bulgusu YZ'nin askeri alana uygulanmasının RMA kapsamında konumlandırmak gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study; Policies regarding the adaptation of Artificial Intelligence (AI), emerging as a new technology and having effects on human life at individual, social and institutional levels, to the military field are examined through the examples of the USA and China. The main questions that are sought to be answered in the study are: "Which concept should the emerging technologies in the context of the application of AI in the military field be considered in the context of MR-RMA?, Are OSS and Cyber security technologies strong enough to trigger the RMA wave?, Is there a Strategic competition between the USA and China in the context of AI-RMA. In the study, academic resources published in Turkish and English, international organization reports, strategy documents were examined by document analysis method. The main finding of the study is that the application of AI to the military field should be positioned within the scope of RMA.