525 numaralı Afyon Şer'iyye sicilinin bugünkü alfabeye göre yazılması
The Writting of Afyon sharies registered book numbered 525 in todays alphabet
  1. Tez No: 73107
  2. Yazar: ADEM ARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALPARGU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
TÜRKÇE ÖZET Osmanlı İmparatorluğu'nun XVII. asır sonlarında Avrupa devletleri ile giriştiği uzun süreli savaşların etkisini, incelediğimiz defterde görmek mümkündür. Osmanlı İmparatorluğu bu savaşlar sonunda ilk toprak kaybına uğramış ve Duraklama döneminden Gerileme dönemine girmiştir. 525 numaralı Afyon Şer'iyye Sicili'nde Osmanlı imparatorluğu'nun çöküşünde etkili olan faktörleri görebiliriz. Defterdeki belgeleri konularına göre dört gruba ayırabiliriz; Birinci gurubu oluşturan ferman ve buyruldularda ordunun sefere çağırılması, sefere iştirak etmeyip Anadolu'da eşkiyalık yapan Sekbanların üzerine gidilmesi ve sefer masraflarının karşılanması için halktan toplanan vergiler konu edilmektedir. İkinci grubu tımar ve vakıf tevcihatına dair beratlar oluşturmaktadır. Üçüncü gurubda kadılık muamelatını içeren belgeler vardır. Dördüncü grupta müteferrik konular yer almaktadır. Belgelerden XVII. yüzyıl sonlarındaki Afyon'un idari, askeri, ekonomik, dini vedemografik durumu hakkında bilgi almak mümkündür.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ÖZET Ottoman Empire fought European states sixteen years, while it was entering from pausing period to declining period. İt had to struggle with crusaders sixteen years. From that time Ottoman Empire lost military campaigns agains its former enemies, Europeans. It can be watched for how Ottoman Empire went to Karlowitz Treaty and which factors caused to collapse of the empire, by looking at the Afyon Şeriyye register bokk which numbered 525. It can be divided the book into five groups. First group contains imperial decree (Ferman) and imperial commands (Buyruldu) They subjected generally, summoning the army to war, the activity of fugitive army (sekban) and destruction of them by the government in Anatolia and capturing of the extraordinary tax for wars. In second group documents included of deliveryof Wakfs and Tımars. Third group documents included special complaints. Fourth group contains treatments of Judges (kadı) Consequently, it can be understood the situation of military, administrative, religious, fiscal, juridical and demographic position of Afyon bu studying the register book in XVII th century.