Golf katılımcılarının yeşil tüketim davranışları açısından incelenmesi (Belek bölgesi örneği)
Examination of green consumption behaviours of golf participants (Belek area example)
- Tez No: 731099
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN TERCAN KAAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Turizm, Sports, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin en önemli golf destinasyonu olan Antalya'nın Belek bölgesindeki golf katılımcılarının yeşil tüketim davranışları açısından incelenmesidir. Çalışmanın yöntemi amacına göre tanımlayıcı, yapılış zamanına göre kesitsel, veri toplama yöntemine göre anket çalışmasıdır. Araştırma tarama modeliyle tasarlanmıştır. Tez çalışmasının evreni Belek bölgesinde golf sporuna katılan bireylerden oluşacaktır. Örneklem de evreni temsil edecek sayıda bireyden oluşacaktır. Veri toplama aracı olarak 2 bölümden oluşan bir anket formu kullanılacaktır. Birinci bölümde katılımcılara ait demografik bulgular ve golf sporuna katılımla ilgili bilgiler yer alacaktır. İkinci bölümde ise Ajzen planlı davranış teorisinden yola çıkarak, Yeşil Tüketim Davranışını ölçen 8 farklı ölçekten yararlanılacaktır. İstatistiksel analizde tanımlayıcı istatistikler, frekans dağılımları, student t testi, tek yönlü varyans analizi, korelasyon analizi ve ki-kare analizi uygulanması planlanmıştır. Çalışmanın sonucunda 392 golf katılımcısı gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcıların yeşil tüketim ile ilişkin bulguları incelendiğinde tüm değişkenlerde elde edilen tanımlayıcı istatistiklerin ortalamanın üzerinde olduğu görülmektedir. Buna göre golf katılımcılarının yeşil tüketim konusunda olumlu tutum ve davranışlara sahip olduğu sonucuna varılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the green consumption behaviors of golf participants in Belek region of Antalya, Turkey's most important golf destination. The method of the study is descriptive according to its purpose, cross-sectional according to the time it was made, and a survey study according to the data collection method. The research was designed with scanning model. The universe of the thesis study will consist of individuals participating in golf in the Belek region. The sample will also consist of a number of individuals representing the universe. A questionnaire consisting of 2 parts will be used as a data collection tool. In the first part, demographic findings of the participants and information about participation in golf will be included. In the second part, 8 different scales measuring Green Consumption Behavior will be used based on Ajzen planned behavior theory. Descriptive statistics, frequency distributions, student t test, one-way analysis of variance, correlation analysis and chi-square analysis were planned for statistical analysis. As a result of the study, 392 golf participants participated voluntarily. When the findings of the participants regarding green consumption are examined, it is seen that the descriptive statistics obtained in all variables are above the average. Accordingly, it can be concluded that golf participants have positive attitudes and behaviors about green consumption.