Türkiye'de baraj alanlarının kamulaştırılması Bitlis Ayşehatun barajı örneği
Nationalization of dam lands in Turkey Bitlis Ayşehatun dam
- Tez No: 5793
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA GÖKALP MÜLAYİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ili ÜZET Yüksek Lisans Tezi TÜRKİYE'DE BAhAJ AiAWJLaiiliaK KAhÜLA^TIKİLMAÜl BİTLİS AYŞEHATUK BAKA J I ÖRNE?İ Mehmet İKAL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabiiim Dalı Danışman: Prof.Dr. Ziya Gökalp FiÜLAYİM 1988, Sayfa: 68 Jüri : Pro f. Dr. Ziya Gökalp MÜL 41 İM Prof. Dr. Turan Güneş Prof. Dr. Ahmet Erkuş Bu araştırmada, ülkemizde yapılan bara;) alanla rının kamuıaştırıimasıyia ilgili yöntemler ayıklanmıştır, Bununla ilgili olarak Bitlis Ayşehatun Barajı örnek ola rak incelenmiştir. AyŞehatun Barajı göl alanında elde ediıen bilgilerle, ürünler ve arazi sınıfları için rant lar hesaplanmıştır. Bölgede, sulu ve kuru araziler için kapitalizasyon faiz oranı bulunmuş ve göl alanındaki ta rım arazilerinin topıam değeri hesaplanmıştır. Diğer ta şınmazların eklenmesiyle Ayşehatun Barajı için kamulaş tırma değeri saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Kapitalizasyon faiz oranı, arazi rantı, kamulaştırma, baraj göl alanı.
Özet (Çeviri)
İV A3STÜA0T Masters Thesis JNATIONALIZATIOtt Oj? DAW LANDS İM TİJBiüüy. BİTLİS AY^jSİİaTüİm DAM Mehmet İNAL Ankara University Graduate School of ıiaturai and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof. Dr. Ziya GÖ kalp MÜLAYİM 1986, Page: 68 Jury: Prof. Dr. Ziya Gö kalp MÜLAYİM Prof.Dr. Turan GtİIîEŞ Prof. Dr. Ahmet ERKUŞ This research paper presents methods of dealing. with the expropriation of dam lands in Turkey. The Ay*e- hatun Cam xn Bitlis has been chosen as an example and oeen examined for tnis purpose. The rent values for crops and trie classes of land were all determined by using the data ootained from various samples taken from the given dam area. The rate of capi.talizationintereat was determi ned for oo th the irxigatea and the dry lands in the area, and tne total value of tne agricultural lands in the lake area of the dam were calculated. The nationalization va lue was determined by adding to this data other informa tion sucn as the value of real estate in the said area. KEY WOEDS: Rate of capitalization interest, rent of land, capitalization, lake area of dam.