Can blockchain improve election security? A comparative analysis of emerging blockchain e-voting systems
Blokzincir seçim güvenliğini artırabilir mi? Gelişen blokzincir e-oylama sistemlerinin karşılaştırmalı bir analizi
- Tez No: 731143
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP KADİRBEYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu araştırma, blokzincirin seçim döngüsünün oylama aşamalarında şeffaflığı artırarak seçim güvenliğini iyileştirip iyileştiremeyeceğini araştırıyor. Seçim kurumlarına duyulan güvenin azalması, yükselen popülist retorik ve derinleşen kutuplaşma demokratik altyapıyı strese sokuyor ve bununla ilgili olarak dünya çapında daha uygulanabilir alternatif oylama yöntemleri için araştırma yürütülüyor. Ortaya çıkan blokzincir ve e-oylama sistemleri, çağdaş seçim güvensizliğinin dolaylı ürünü olsa da, tam ölçekli uygulamaya hazır olup olmadıkları başka bir sorudur. Bu nedenle, bu metin dünya çapında Estonya, Rusya, İsviçre, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri'nde devam eden beş projeyi niteliksel olarak araştırıyor ve karşılaştırıyor. Ortaya çıkan bu teknolojik altyapıları ve veri yönetim sistemlerini çevreleyen benzersiz fırsat maliyetleri ve politika boşlukları nelerdir? Her pilot proje, Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (NIST) tarafından geliştirilen Siber Güvenlik Çerçevesi (CSF) Seçim Güvenliği Profili ve Seçim Güvenliği Çerçevesi (ESF) standartları dikkate alınarak gözden geçirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research investigates whether blockchain can improve election security by increasing transparency in the electoral cycle's voting and vote tabulation phases. Statistically declining perceptions of trust in electoral institutions, rising populist rhetoric, and deepening polarization are stress-testing democratic infrastructure to the extent that a worldwide exploration for more viable alternative voting methods is underway. Although emerging blockchain evoting systems may be the indirect product of contemporary electoral insecurity, it is another question whether they are ready for full-scale implementation. Thus, this manuscript qualitatively investigates and compares five ongoing projects worldwide based in Estonia, Russia, Switzerland, Japan, and the United States. What unique opportunity costs and policy voids surround these emerging technological infrastructures and their data management systems? Each pilot project is reviewed with a nod to the Cybersecurity Framework (CSF) Election Security Profile developed by the National Institute of Standards and Technology (NIST) and the Election Security Framework (ESF) standards.