A study of single secret leader election protocol constructions for robust proof of stake consensus
Sağlam hisse ispatı tabanlı konsensüsü için tek gizli lider seçim protokolü inşaları üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 965899
  2. Yazar: TEGRİD FETTUH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ YAYLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kriptografi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Blok zincirleri enerji yoğun Proof-of-Work'ten daha sürdürülebilir Proof-of-Stake'e (PoS) geçerken, PoS sistemlerinde kritik öneme sahip ölçeklenebilir ve güvenli lider seçimi protokolleri yoğun şekilde araştırılmaya başlandı. Tek Gizli Lider Seçimi (SSLE) protokolleri, tek bir lider seçip kimliğini blok önerisi yapılana kadar saklayarak hem verimliliği hem de güvenliği artırır. Bu makalede, temel SSLE protokollerini inceleyerek bunların ana fikirlerini, özelliklerini ve avantaj-dezavantajlarını tartışıyoruz. Bu seçim yöntemleri üzerine inşa ederek, adil, doğrulanabilir ve kullanıcı dostu bir çekiliş deneyimi sunan SSLE tabanlı çekilişler için doğrulayıcı odaklı bir uygulama modeli öneriyoruz. Dört çekiliş çerçevesini tanıtıp analiz ediyoruz-her bir yöntem değerlendirilip mevcut blok zinciri tabanlı çekiliş şemalarıyla karşılaştırılarak, kamusal doğrulanabilirlik, adillik ve sahteciliğe karşı direnç açısından sağlanan iyileştirmeler vurgulanıyor. Son olarak, blok yayınlamayı reddeden liderlerin tespit edilip cezalandırılmasını sağlamak amacıyla SSLE protokollerini hesap verebilirlik sağlayacak şekilde uyarlayarak bloke atma saldırılarına karşı çözüm öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
As blockchains move from energy intensive Proof-of-Work to more sustainable Proof-of-Stake (PoS), scalable and secure leader election protocols, which is key to PoS systems, have become a major focus. Single Secret Leader Election (SSLE) protocols improve efficiency and security by choosing a single leader and keeping their identity secret until the block proposal. This paper reviews key SSLE protocols, discussing their core ideas, features, and trade-offs. Building on these selection primitives, we propose a validator-driven deployment model for SSLE-based enabling a fair, verifiable, and user-friendly lotteries. We introduce and analyze four lottery frameworks, where each method is then evaluated, followed by a comparison of SSLE-based lotteries with existing blockchain-based lottery schemes, highlighting improvements in public verifiability, fairness, and resistance to forgery. Finally, we address the issue of withholding attacks by adapting SSLE protocols to satisfy strong accountability, ensuring that leaders who fail to publish their blocks can be detected and penalized.