The radiation from a linear antenna in the presence of a wedge
Açılı bir köşede doğrusal antenin ışınımı
  1. Tez No: 7312
  2. Yazar: MOHAMMAD B. ABACHİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERİH BÜYÜKDURA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET ACILI BÎR KÖSEDE DO?RUSAL ANTENİN ISINIMI Mohammad B. ABACHI YUksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Muh. BölllmU Tez Yöneticisi Y. Doç. Dr. Merih BUyUkdura Eylül 1989, 93 sayfa Bu çalışmanın amacı tam iletken yarı düzlem kenarına monte edilmiş bir monopol anten davranışının olabildiğince hassas olarak saptanmasıdır. Kullanılan yaklaşım Momentler yöntemi ile D. Pozar tarafından önerilen ray-optik tekniğinin bir birleşimidir. Kullanılan Ray-optik tekniği genişletilmiş UTD olup, anten empedansı için bir yarı düzlemde Green fonksiyonları ile elde edilen sonuçlardan ayırtedilmiyecek kadar yakın sonuçlar verdiği görülmüştür. Anten empedansının ışınım dizgesi de araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE RADIATION FROM A LINEAR ANTENNA IN THE PRESENCE OF A WEDGE ABACHI,Mohammad B. M.SC. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Assoc.Prof.Dr.Merih Buyukdüra September 1989,92 pages The purpose of this study is to predict accurately the behaviour of a monopole antenna mounted near the edge of a perfectly conducting half-plane. The approach used is to combine the method of moments (MM) with ray-optical techniques as proposed by D. Pozar. The ray-optical method employed is the extended UTD,which was found to yield results for the antenna impedance virtually indistinguishable from those obtained using the exact Green's function for a half-plane. The radiation pattern of the antenna is also investigated.