Endovasküler anevrizma tamirinde (EVAR) morfolojik parametrelerin sonuçlar üzerine etkisi
Effect of morphological parameters on results in endovascular aneurysm repair (EVAR)
  1. Tez No: 731218
  2. Yazar: FERİT ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN LEVENT MAVİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Günümüzde kullanım alanı gittikçe yaygınlaşan abdominal aort anevrizmalarında endovaskuler tedavinin kese boynu çapları, greft ölçüleri gibi morfolojik parametrelerinin hastaların gerek hastane içi gerekse taburculuk sonrası takiplerinde kontrol BTA'larını değerlendirerek sonuçlar üzerine olan etkisini incelemeyi hedefledik. Gereç ve Yöntem: Haziran 2016-Ocak 2021 tarihleri arasında elektif olarak vakaya alınıp EVAR uygulanan en az bir yıl takibi olan ve preoperatif, postoperatif bta verileri, greft tipi ve ölçüleri verileri olan 180 infrarenal abdominal aort anevrizma hastası dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to examine the effect of endovascular treatment of abdominal aortic aneurysms, which are increasingly used today, by evaluating the morphological parameters of endovascular treatment, such as aneurysm neck diameters and graft sizes, by evaluating the control CTAs of the patients to understand on the result of both in-hospital and in the post-discharge follow-up. Materials and Methods: 180 patients with infrarenal abdominal aortic aneurysm who were admitted to our hospital treated electively between June 2016 and January 2021, had at least one year of follow-up and who had preoperative and postoperative CTA data, graft type and size data were included.