Aile sağlığı merkezlerine kayıtlı 15-49 yaş arası evli kadınların aile planlaması tutumlarının doğurganlık ile ilişkisi; samsun ili örneği
The relationship of family planning attitudes and fertility of married women aged 15-49 registered to family health centers; samsun province example
  1. Tez No: 731222
  2. Yazar: MERYEM AKKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHCUBE ÇUBUKÇU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Aile Planlaması, Family Medicine, Family Planning
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Samsun Üniversitesi
  10. Enstitü: Samsun Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Amaç: Aile Planlaması (AP), ailelerin kendi kararlarıyla istedikleri zamanda ve bakabilecekleri sayıda çocuk sahibi olmaları, çocuk sahibi olamayan bireylere de gerekli imkanları sağlayan bir uygulamadır. Bu çalışma, Samsun ilinde Birinci Basamağa başvuran, 15-49 yaş arası evli kadınların AP ilişkin tutumunu ve doğurganlık ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve yöntem: Bu araştırma gözlemsel, analitik ve kesitsel nitelikte bir anket çalışmasıdır. Çalışmamız 16.02.2022- 16.05.2022 tarihleri arasında Samsun ili Atakum, İlkadım ve Canik ilçelerindeki Aile Sağlığı Merkezleri'nde (ASM) yürütüldü. ASM'ler beş iş günlük süre boyunca ziyaret edilmiştir. Kişiler gönüllü onam formunun ardından çalışmaya alınmıştır. Kişiler demografik veriler ve AP Tutum Ölçeği (APTÖ) ile değerlendirilmiştir. Verilerin istatistikel analizinde Pearson korelasyon analizi, Independent Samples Test ve One-Way ANOVA testi, LSD post-Hoc testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Family Planning (FP) is an application that provides families with the necessary opportunities to have children when they want and as many children as they can take care of, and to individuals who cannot have children. This study aims to evaluate the attitudes of married women between the ages of 15-49, who applied to the Primary Health Care Center in Samsun, towards FP and its relationship with fertility. Materials and methods: This research is an observational, analytical and cross-sectional survey study. Our study was carried out in Family Health Centers (FHC) in Atakum, İlkadım and Canik districts of Samsun province between 16.02.2022 and 16.05.2022. FHCs were visited over a five business day period. Subjects were included in the study after a voluntary consent form. Individuals were evaluated with demographic data and FP Attitude Scale. Pearson correlation analysis, Independent Samples Test and One-Way ANOVA test, LSD post-Hoc test were used in the statistical analysis of the data.