Gövde borulu ısı eşanjöründe bakır boru ve çelik boru kullanılarak iki farklı ısıtma sisteminin deneysel analizi
Experimental analysis of two different heating systems using copper pipe and steel pipe in shell and tube heat exchanger
  1. Tez No: 731269
  2. Yazar: CEM KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL OTURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu tez çalışmasında gövde borulu ısı eşanjörlerinde bakır boru ve çelik boru kullanılarak iki farklı sistemin deneysel analizi gerçekleştirildi. İki tip eşanjörde aynı fiziksel özelliklerde olacak şekilde tasarlandı ve imalatı gerçekleştirildi. İmalat maliyetleri karşılaştırmanın etkin kılınması amacıyla not edildi. Deneylerin gerçekleştirildiği sistemde sadece eşanjör gövdeleri yer değiştirilerek analizler gerçekleştirildi ve diğer sistemler sabit bırakıldı. Verimliliğin etkin bir şekilde analizini gerçekleştirmek için ısıtıcı suyun giriş sıcaklığı sabit tutularak herhangi bir devir daim ya da ısı kaybına maruz bırakılmadı. Deneyler esnasında giriş su sıcaklığının yüksek olduğu durumlarda bakır borulu eşanjör veriminin çelik borulu eşanjöre oranla belirgin bir şekilde arttığı gözlenmesine karşın düşük sıcaklıklarda iki eşanjör arasında verimlilik açısından çok ciddi farklar gözlenmedi. Bu analizler neticesinde düşük sıcaklıklar için ısı transferinde bulunacak maliyet göz önüne alındığında bakırın ısıl iletkenliğinin yüksek olmasına karşın, çelik borulu ısı eşanjörünün kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the experimental analysis of two different systems was carried out by using copper tube and steel tube in shell and tube heat exchangers. The experimental systems were designed and manufactured to have the same physical properties in two types of heat exchangers. Manufacturing costs were noted to enable comparison. In the system where the experiments were carried out, only the heat exchanger bodies were replaced and the analyzes were carried out and the other systems were kept constant. In order to perform an efficient analysis of the efficiency, the inlet temperature of the heater water was kept constant and it was not exposed to any recirculation or heat loss. Although it was observed that the efficiency of the copper tube heat exchanger increased significantly when the inlet water temperature was high during the experiments, there was no significant difference in efficiency between the two heat exchangers at low temperatures. As a result of these analyzes, it has been concluded that if the heat transfer is to be carried out for low temperatures, considering the cost, the carbon steel tube heat exchanger can be used despite of the high thermal conductivity of copper.