Investigation of the effects of ochratoxin-a on global protein sumoylation
Okratoksin-a'nın global protein sumoyilasyonuna etkisinin incelenmesi
- Tez No: 731268
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YAMAN, DOÇ. DR. ALİ RİZA UMUT ŞAHİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ZELAL ADIGÜZEL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyokimya, Biyoloji, Tıbbi Biyoloji, Biochemistry, Biology, Medical Biology
 - Yıl: 2022
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 62
Özet
Özellikle Aspergillus ve Penicillum türleri tarafından üretilen ikincil bir metabolit olan Okratoksin A (OTA), günlük tüketilen mısır gevreği, kahve, et ve süt ürünleri gibi gıdalarda kontaminant olarak bulunur. OTA, etki şekli henüz tam olarak anlaşılmamış potansiyel bir kanserojen toksindir. OTA'nın, hayati hücresel aktivitelerden sorumlu MAPK/Erk1-2 ve PI3K/Akt sinyal yollarını deregüle ettiği bilinmektedir. Bu nedenle OTA'nın kanserojen ve toksik etkilerinin altında yatan mekanizmaların belirlenmesi büyük önem taşımaktadır. SUMOyilasyon, hücresel homeostazda ve hücrenin hayati fonksiyonlarının düzenlenmesinde önemli roller oynayan translasyon sonrası modifikasyonlardan biridir. OTA'nın global protein SUMOyilasyon değişiklikleri üzerindeki etkilerini ve bu değişikliklerin MAPK/Erk1-2 ve PI3K/Akt sinyal yollarının OTA kaynaklı aktivasyonlarına katkılarını inceleyen bir çalışma bulunmamaktadır. Bu Yüksek Lisans projesinde, önce OTA'nın ölümsüzleştirilmiş insan proksimal tübül epitelyal HK-2 hücre hattında oksidatif stresi indüklediğini gösterdik. Daha sonra, OTA maruziyetinin, OTA kaynaklı oksidatif stres ile bağlantılı olabilecek olan global protein SUMOyilasyonunda ve PI3K/Akt ve MAPK/Erk1-2 yollarının aktivasyonunda değişikliklere yol açtığını gösterdik. Ayrıca, ML-792 kullanılarak global SUMOyilasyonu inhibe edildiğinde OTA kaynaklı MAPK/Erk1-2 yolu aktivasyonunun etkilenmediğini gösterdik. Buna karşılık, sonuçlarımız, OTA maruziyeti altındayken Akt'nin fosforilasyonu için global SUMOyilasyonun gerekli olduğunu gösterdi. Bütün sonuçlar göz önüne alındığında, verilerimiz SUMOyilasyonun OTA maruziyeti altında hücresel hayatta kalmada önemli bir rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Son olarak, immün-çökeltme için düşük verimliliği ortadan kaldırmak amacıyla stabil SUMO-1- ve SUMO-2-aşırı ifade eden HK-2 hücre hatları oluşturduk. Bu hücre hatlarını kullanarak, OTA maruziyeti altındaki olası SUMO hedeflerini Kütle Spektrometrisi Analizi yoluyla tespit edebileceğiz.
Özet (Çeviri)
Ochratoxin A (OTA), a secondary metabolite produced by especially Aspergillus and Penicillium species, is found as a contaminant in foods such as daily consumed corn flakes, coffee, meat and dairy products. OTA is a potential carcinogenic toxin whose mode of action is not fully understood, yet. It is known that OTA deregulates MAPK/Erk1-2 and PI3K/Akt signaling pathways responsible for the vital cellular activities. Therefore, identification of the mechanisms underlying OTA's carcinogenic and toxic effects is of great importance. SUMOylation is one of the post-translational modifications playing crucial roles in cellular homeostasis and the regulation of the cell's vital functions. There is no study examining the effects of OTA on the global protein SUMOylation changes and contributions of these changes on OTA-induced activations of MAPK/Erk1-2 and PI3K/Akt signaling pathways. In this Master's project, first we showed that OTA induces oxidative stress in immortalized human proximal tubule epithelial HK-2 cell line. Next, we demonstrated that OTA treatment leads to alterations in global protein SUMOylation and activation of PI3K/Akt and MAPK/Erk1-2 pathways, which might be linked to OTA-induced oxidative stress. Moreover, we showed that OTA-induced MAPK/Erk1-2 pathway activation is not affected when global SUMOylation is inhibited using ML-792. In contrast, our data portrayed that global SUMOylation is essential for phosphorylation of Akt under OTA exposure. Taken all together, our data suggests that SUMOylation may play a key role in cellular survival under OTA exposure. Finally, we constructed stable SUMO-1- and SUMO-2-overexpressing HK-2 cell lines to eliminate low efficiency for immunoprecipitation. By using these cell lines we will be able to detect possible SUMO targets under OTA exposure via Mass Spectrometry Analysis.