Karaciğer sirozu hastalarında suPAR (soluble urokinase plasminogen activating receptor) düzeyinin hastalığın evresi ve komplikasyonu ile korelasyonunun incelenmesi
Investigation of the correlation of suPAR (soluble urokinase plasminogen activating receptor) level with the stage and complication of the disease in patients with liver cirrhosis
- Tez No: 731300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BIYIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Karaciğer sirozu değişik nedenle bağlı olarak ortaya çıkan kronik karaciğer hastalıklarının nihai evresidir. SuPAR proteini kanda ve diğer vücut sıvılarında bulunan ve proliferasyon, migrasyon, adezyon, anjiyogenez ve inflamatuar yanıtta rol oynayan bir moleküldür. Çalışmamızda karaciğer sirozu hastalarında hastalığın evresi belirlenip ve sirozun komplikasyonları yönünden hastalar değerlendirilip SuPAR düzeyi ile ilişkisi incelenecektir. Serum SuPAR seviyelerinin karaciğer sirozu hastalarında evresi ve komplikasyonları ile korelasyonu; hastaların demografik özellikleri, laboratuvar sonuçları, ek hastalıkları (DM, HT, koroner arter hastalığı), sirozun komplikasyonları, sirozun etiyolojisi, Child Turcott Pugh (CTP) ve MELD skorlamaları ile ilişkisi çerçevesinde incelenecektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız 30.01.2021 ve 30.07.2021 tarihinde Meram Tıp Fakültesi Hastanesi gastroenteroloji polikliniği, hepatoloji polikliniği ve gastroenteroloji servisine başvuran 18-80 yaş arası 120 karaciğer sirozlu ve 60 kontrol grubu ile yapılmıştır. Hastalar demografik özellikleri, hastalığın etiyolojisi, sirozun komplikasyonları, CRP dahil laboratuvar parametreleri ve CTP ve MELD skorlamalarına göre evrelendirildi. Hastalar parametrelere göre dekompanse-kompanse olarak sınıflandırıldı. Hem hasta grubu hem kontrol grubu suPAR seviyesine göre değerlendirildi. Araştırma sonucu elde edilen verilerin istatiksel analizi yapıldı. Bulgular: Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yapılan bu çalışmaya 120 siroz hastası ve 60 sağlıklı birey dahil edildi. Hastaların %53,30'u (n=64) kadın, %46,70'i (n=56) erkekti. Kontrol grubunun %56,70'i (n=34) erkek, %43,30'u (n=26) kadındı. Siroz hastalarının yaş ortalaması 60,26 ± 12,26 yıl, kontrol grubunu yaş ortalaması ise 49,97 ± 11,14 yıl olarak tespit edildi. Siroz hastalarında hastalık etiyolojileri incelendiğinde %29,10 (n=35) ile HBV, %22,50 (n=27) ile kriptojenik, %16,70 (n=20) ile otoimmün nedenler ilk sıralarda yer almaktaydı. Siroz hastalarında komplikasyonlar incelendiğinde; hastaların vi %45,80'inde (n=55) asit, %14,20'sinde (n=17) özofagus varis kanaması, %12,50'sinde (n=15) ensefalopati, %10,00'ında (n=12) hepatorenal sendrom tespit edildi. Etiyolojik faktörlerden NASH, HCV, diğer nedenlere bağlı siroz gelişen hastalardaki SuPAR düzeyi kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu (p değerleri sırasıyla; p=0,001, p=0,005, p=0,045). Otoimmün ve kriptojenik sirozda ortanca SuPAR düzeyi kontrol grubuna göre yüksek olmakla birlikte istatistiksel olarak anlamlı değildi. Dekompanse sirozu olan hastalarda kompanse sirozlu hastalara göre ortanca SuPAR düzeyi daha yüksek tespit edildi. Komplikasyonlardan özofagus varis kanaması olan hasta grubundaki SuPAR düzeyi kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek belirlendi (p=0,010). Diğer komplikasyonlar (asit, ensefalopati, hepatorenal sendrom) ile kontrol grubu arasında SuPAR düzeylerinin karşılaştırılmasında istatistiki bir fark tespit edilememekle birlikte düzeyinin arttığı görüldü (p>0,05). CTP ve MELD sınıflamasında evre ilerledikçe istatistiksel olarak anlamlı olmasa da SuPAR düzeyinin arttığı tespit edildi. Sonuç: Çalışmamızda karaciğer sirozunda SuPAR'ın hastalığın evresi ve komplikasyonları ile korelasyonu umut vadedicidir. Ancak çalışmamızda hasta sayısı sınırlı olup hastalığın evre ve komplikasyonuna göre SuPAR düzeyinin incelenmesi için daha geniş çaplı hasta popülasyonunun yer aldığı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Liver cirrhosis is the final stage of chronic liver diseases that occur due to various reasons. The suPAR protein is a molecule found in blood and other body fluids that plays a role in proliferation, migration, adhesion, angiogenesis, and inflammatory response. In our study, the stage of the disease in patients with liver cirrhosis will be determined and the patients will be evaluated in terms of complications of cirrhosis and its relationship with suPAR level will be examined. Correlation of serum SuPAR levels with stage and complications in liver cirrhosis patients; demographic characteristics of the patients, laboratory results, comorbidities (DM, HT, coronary artery disease), complications of cirrhosis, etiology of cirrhosis, relationship with Child Turcott Pugh (CTP) and MELD scores will be examined. Materials and Methods: Our study was carried out on 30.01.2021 and 30.07.2021 with 120 liver cirrhosis and 60 control groups, aged between 18-80 years, who applied to the gastroenterology polyclinic, hepatology polyclinic and gastroenterology service of Meram Medical Faculty Hospital. Patients were staged according to demographic characteristics, etiology of the disease, complications of cirrhosis, laboratory parameters including CRP, and CTP and MELD scores. The patients were classified as decompensated-compensated according to the parameters. Both the patient group and the control group were evaluated according to the suPAR level. Statistical analysis of the data obtained as a result of the research was performed. Results: 120 cirrhosis patients and 60 healthy individuals were included in this study, which was conducted at Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Hospital. 53.30% (n=64) of the patients were female and 46.70% (n=56) were male. Of the control group, 56.70% (n=34) were male and 43.30% (n=26) were female. The mean age of the cirrhosis patients was 60.26 ± 12.26 years, and the mean age of the control group was 49.97 ± 11.14 years. When the etiological causes of the disease in cirrhosis patients were examined, HBV with %29.10 (n=35), cryptogenic causes with %22.50 (n=27), and autoimmune causes with %16.70 (n=20) were in the first place. When the complications in cirrhosis patients were viii examined; %45.80 (n=55) of the patients had ascites, %14.20 (n=17) esophageal varices bleeding, encephalopathy was detected in %12.50 (n=15) and hepatorenal syndrome was detected in %10.00 (n=12). SuPAR levels in patients who developed cirrhosis due to etiological factors such as NASH, HCV and other causes were found to be statistically significantly higher than the control group (p values, respectively; p=0.001, p=0.005, p=0.045). Although the median SuPAR level was higher in autoimmune and cryptogenic cirrhosis compared to the control group, it was not statistically significant. The median SuPAR level was higher in patients with decompensated cirrhosis than in patients with compensated cirrhosis. The SuPAR level in the patient group with esophageal variceal bleeding, one of the complications, was found to be statistically significantly higher than the control group (p=0.010). In the comparison of SuPAR levels between the other complications (ascites, esophageal variceal bleeding, encephalopathy, hepatorenal syndrome) and the control group, no statistical difference was detected, but the level was found to increase (p>0.05). In the CTP and MELD classification, it was determined that the SuPAR level increased as the stage progressed, although it was not statistically significant. Conclusios: In our study, the correlation of SuPAR with the complications of the disease in liver cirrhosis is promising. However, the number of patients in our study was limited, and studies with a larger patient population are needed to examine the level of SuPAR according to the stage and complication of the disease.