Kamu kurumlarında dedikodu ve iş yeri yalnızlığı üzerine bir araştırma
A research on gossip and workplace loneliness in public institutions
- Tez No: 731301
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmada kamu kurumlarında meydana gelen dedikodu ile iş yeri yalnızlığı arasındaki ilişki incelenmiştir. Dedikodu bireylerin bilgi alışverişlerinde kullandıkları informel yöntemlerden birisidir ve insanlığın başlangıcından beri karşımıza çıkan, insanın olduğu her yerde var olabilen, karmaşık bir bilgi birikimidir. İş yeri yalnızlığı bireylerin çalışma ortamlarında yalnız bırakılmaları sonucu sosyal ortamlarda bir başına hissettikleri derin yalnızlık duygusudur. Bir başka anlamı ile iş yeri yalnızlığı bireyin sosyal çevreden izole olmuş kendi başına kaldığı bir iş ortamıdır. Bu çalışmanın odağı kamu kurumlarında yapılan dedikodu ve söylentilerin konusu, kimler arasında gerçekleştiği, çalışanların dedikodu ve söylentilere ilişkin tutumları ve dedikodunun sebep olduğu duygusal ve sosyal iş yeri yalnızlığıdır. Dedikodu üzerine yapılan bu araştırmada nitel araştırma tekniklerinden derinlemesine mülakat yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi kartopu örnekleme yöntemi ile ulaşılabilen ve katılımda gönüllü olan farklı meslek gruplarından 15 kişiden oluşmaktadır. Toplanan verileri bilgiye dönüştürebilmek için yanıtlardan elde edilen bulgular, özelliklerine göre etiketlenerek alt başlıklar tespit edilmiştir. Böylece dağınık bilgiler ortak başlıklar altında toplanarak betimsel analiz için kavramsal bir çerçeve oluşturulmuştur. Analiz yaparken elektronik yöntem kullanılmamıştır. Araştırma sonucunda ulaşılan bazı önemli bulgular şöyledir: Katılımcıların genel çoğunluğu iş yerinde dedikodunun iş verimini, başarıyı, motivasyonu düşürdüğünü, iş yerindeki arkadaşlıklara zarar verdiğini, ilişkilerde ikililik yarattığını, dedikoduyu yapan kişi açısından da sorunlar teşkil ettiğini belirtmiştir. Dedikoduyu yapanların sosyal ortamlarında yalnızlaştıklarını ve işine yabancılaştığını eklemişlerdir. İş yerinde yapılan dedikoduların önlenmesi çoğu nedenden dolayı zor olsa da önlenmesi gerektiği kanaatinde olduklarını paylaşmışlardır. Katılımcıların genel görüşüne göre iş yerinde yapılan dedikodu bir sapma olarak nitelendirilmektedir. Ve dedikodu yapan kişi düzeni bozduğu için gruptan dışlanmaktadır. Bu da kişinin iş yeri yalnızlığına sürüklenmesine neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between gossip in public institutions and workplace loneliness was examined. Gossip is one of the informal methods used by individuals to exchange information, and it is a complex accumulation of knowledge that has been encountered since the beginning of humanity and can exist wherever people are. Workplace loneliness is the deep sense of loneliness that individuals feel alone in social environments as a result of being left alone in their work environment. In another sense, workplace loneliness is a work environment where the individual is isolated from the social environment and is alone. The focus of this study is the subject of gossip and rumors in public institutions, between whom it happens, the attitudes of employees towards gossip and rumors, and the emotional and social workplace loneliness caused by gossip. In this research on gossip, in-depth interviews were conducted, one of the qualitative research techniques. The sample of the research consists of 15 people from different professions who can be reached by snowball sampling method and volunteered to participate. In order to transform the collected data into information, the findings obtained from the answers were labeled according to their characteristics and sub-titles were determined. Thus, a conceptual framework for descriptive analysis was created by gathering scattered information under common headings. No electronic method was used in the analysis. Some important findings as a result of the research are as follows: The general majority of the participants stated that gossip at work reduces work efficiency, success, motivation, harms friendships at work, and creates duality in relationships. They added that those who gossip feel lonely in their social environment and become alienated from their work. Although it is difficult for many reasons to prevent gossip at work, they shared that they believe that it should be prevented. According to the general view of the participants, gossip at work is considered a deviation. And the person who gossips is excluded from the group for disrupting the order. This causes the person to be dragged into workplace loneliness.