Mobile application classification using machine learning
Makine öğrenimi tabanlı akıllı telefon uygulama kategori tahmini
- Tez No: 731329
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ECE GELAL SOYAK, DOÇ. DR. CEMAL OKAN ŞAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bir ağda bulunan veri paketlerini toplama ve analiz etme tekniği, paket yakalama (PCAP) analizi olarak bilinir. PCAP dosyaları, veri bağlantı katmanından uygulama katmanına kadar paketleri kaydederek çok katmanlı trafik verilerini yakalayabilmeleri sayesinde oldukça kullanışlıdır. Ağ trafiği analizi, anormallikleri tespit etmek, performansı artırmak ve tehditleri tespit etmek için ağ kullanılabilirliğini ve etkinliğini izlemek için kritik bir araçtır. Trafik yakalama neredeyse internet teknolojisi kadar eski olmasına rağmen, yakalanan verileri makine öğrenimi teknolojisiyle birleştirmek oldukça yeni bir teknolojidir. Literatürde paket verisi ve makine öğrenmesi teknolojisi birleştirilerek trafik ve kategori tahmini gibi birçok alanda çalışmalar yapılmıştır. Ancak akıllı telefonlarda kullanılan uygulamaların oluşturduğu paketler üzerinden kategori tahmini konusunda bir çalışma bulunmamaktadır. MIRAGE-2019 (Giuseppe Aceto ve diğerleri 2019) veri setinin bir alt kümesini kullandığımız bu tezde, üç makine öğrenme algoritması olan Random Forest, LightGBM, Catboost ve bir derin öğrenme algoritması olan Tabnet olmak üzere toplamda dört algoritma kullanılarak kategori tahmini yapılmıştır. Bu dört algoritmanın performansları ayrıntılı olarak analiz edilmiş, genel ve sınıf bazında birbirleriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The technique of acquiring and analyzing individual data packets that go across your network is known as packet capture (PCAP) analysis. PCAP files are particularly useful because they may capture multilayer traffic data, recording packets from the data connection layer to the application layer. Network traffic analysis is a critical tool for monitoring network availability and activity in order to spot abnormalities, improve performance, and detect threats. Although traffic capture is almost as old as internet technology, combining the captured data with machine learning technology is a fairly new technology. In the literature, packet data and machine learning technology have been combined and studies have been made in many areas such as traffic and category forecasting. However, the category estimation was not made through the packages created by the applications used on the smartphones. In this thesis we are using a subset of the MIRAGE-2019 (Giuseppe Aceto, Domenico Ciuonzo et al. 2019) dataset, category prediction was made using three machine learning algorithms, namely Random Forest, LightGBM, Catboost, and a deep learning algorithm, Tabnet. The performances of these four algorithms were analyzed in detail and compared with each other on a overall and class-wise basis.