Driving behavior classification using smartphone sensor data
Akıllı telefon sensör verileri kullanılarak sürüş davranışı sınıflandırılması
  1. Tez No: 812807
  2. Yazar: DENİZ DİKBIYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ALAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
̇İnsan hatasından kaynaklanan önemli miktarda kaza nedeniyle sürücü davranış izleme sistemlerine olan ihtiyaç artmıştır. Bu sistemler, sürüş davranışının gerçek zamanlı izlenmesini ve analizini sunarak kaza oranlarını düşürme ve genel yol güvenliğini artırma potansiyeline sahiptir. Yolcuların telefonlarından toplanan verilere dayanan çalışmamızda, sürüş davranışını sınıflandırmak için yeni bir analiz çerçevesi önerdik. Veriler, akıllı telefonlara yüklenen, geliştirdiğimiz mobil uygulama kullanılarak toplandı ve Makine Öğrenimi (ML) algoritmalarını kullanarak işledik. Çalışmamız, doğruluk oranını artırmak ve sekans bazında sonuçlar çıkarmak için Uzun Kısa Süreli Bellek (LSTM) algoritması geliştirmeye özellikle vurgu yaparak, birkaç makine öğrenimi sınıflandırma tekniği kullandı. Sonuçlar, yöntemin akıllı telefon uygulamalarından elde edilen verileri kullanarak sürüş davranışını ne kadar başarılı bir şekilde sınıflandırdığını göstermektedir. LSTM algoritmasının başarılı olması sonrasında, kullanıcılardan verileri alarak tek bir merkezde toplamadan, öğrenme ve analiz gerçekleştirebilmek amacıyla federe öğrenme algoritması geliştirdik. Çalışmamız federe öğrenme algoritmamızın sürüş davranışı sınıflandırılmasında başarı oranını da artırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The need for driver behavior monitoring systems has increased due to the significant amount of accidents that are brought on by human mistakes. These systems have the potential to lower accident rates and increase overall road safety by offering real-time monitoring and analysis of driving behavior. Based on the data collected from passengers' smartphones, we propose a novel analysis framework for classifying driving behavior in this thesis. Our mobile phone application was used to collect the data, which was then subjected to machine learning algorithms for processing. We utilized several Machine Learning (ML) classification techniques, with a particular emphasis on developing a Long Short Term Memory (LSTM) algorithm for increased accuracy and sequence-based prediction. The outcomes show how successfully the suggested method classifies driving behavior using the data obtained from smartphone applications. After having a successful result with LSTM, instead of collecting all data from users into one area, we developed a federated learning algorithm to train and test each data on users' phones. The results of the study show that federated learning is useful for the classification of driver behavior and thus increases accuracy.