Diyabetik retinopatili hastalarda subklinik sol ventrikül sistolik disfonksiyonunun speckle tracking ekokardiyografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the subclinical left ventricular systolic dysfunction with speckle tracking echocardiography in patients with diabetic retinopathy
  1. Tez No: 731334
  2. Yazar: ŞEYHMUS KÜLAHÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ METİN ESEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Diyabetik kardiyomiyopatinin erken saptanabilmesi ileri dönemde ortaya çıkacak kalp yetersizliğini engellemede oldukça önemlidir. Speckle tracking ile ölçülen sol ventrikül strain ve strain rate metodu subklinik sol ventrikül disfonksiyonunu tespit etmede faydalıdır. Bu çalışma sol ventrikül fonksiyonları görece olarak korunmuş tip-2 diyabetli hastaların sahip olduğu subklinik sol ventrikül disfonksiyonunun, speckle tracking ekokardiyografi temelli strain ve strain rate ile değerlendirilmesini ve sol ventrikül fonksiyonlarının retinopati ile olan ilişkisini ortaya koymayı amaçlamıstır. Metod: Çalışmamıza tip-2 diyabetes mellitus tanısı ile başvuran ve Modifiye Airlie-House sınıflaması kullanılarak göz dibi bulgularına göre retinopatisi olan( proliferatif veya nonproliferatif) ve retinopatisi olmayan şeklinde 2 gruba ayrılan 82 hasta ve kontrol grubu olarak diyabeti olmayan 28 sağlıklı kişi dahil edildi. Calışmaya dahil olan tüm hastaların yapılan rutin ekokardiyografik incelemeleri sonucunda; korunmuş sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu'na (SV-EF≥50) sahip oldukları görüldü. Tüm hastalara iki boyutlu ve Doppler ekokardiyografi yapıldı. Tüm hastaların longitudinal ve sirkumferensiyal deformasyon parametreleri ve rotasyonel parametreleri ölçüldü. Bulgular: Diyabetik grup ve kontrol grubu arasında yapılan analizde, diyabetik hastaların kontrol grubuna göre daha geniş sol atriuma (47.3±19.9 vs 35.2±11.2, p=0.04), daha düşük E/A oranı (0.8±0.28 vs 1.13±0.22, p=0.02) ve daha yüksek E/Em oranına(12.0±2.9 vs 9.0±3, p=0.03) sahip oldukları izlenmektedir. Ancak her iki grup arasında SV-EF, SV sistol ve diyastol sonu volümler, deselerasyon zamanı ve miyokardial doku doppler parametreleri açısından fark izlenmedi. Sol ventrikül miyokardiyal longitudinal deformasyon parametreleri diyabetik grupta belirgin şekilde daha düşük saptandı. Ancak sol ventrikül miyokardiyal sirkumferensiyal deformasyon parametreleri için her iki grup arasında anlamlı bir farklılık saptanmadı. Sol ventrikül miyokardiyal rotasyonel parametreler için diyabetik retinopatisi olan ve olmayan grup ile diyabet ve kontrol grubu arasında yapılan karşılaştırmalarda, gruplar arasında anlamlı bir farklılık saptanmadı. Sonuç: Diyabetik hastalar sağlıklı kişilere göre retinopati varlığı ile ilişkili olmaksızın daha düşük longitudinal miyokardial mekaniklere sahiptir. Sirkumferensiyal ve rotasyonel mekanikler görece olarak korunmaktadır. Sonuç olarak speckle tracking ekokardiyografi diyabetli hastalarda subklinik sol ventrikül disfonksiyonunu saptamada kullanılabilir. Diyabetik retinopati ile sol ventrikül fonksiyonları arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Early detection of diabetic cardiomyopathy is very important in preventing future heart failure. Left ventricular strain and strain rate method measured by Speckle tracking is useful in detecting subclinical left ventricular dysfunction. This study aimed to evaluate subclinical left ventricular dysfunction in patients with type-2 diabetes mellitus and relatively preserved left ventricular functions by strain and strain rate based on speckle tracking echocardiography and to reveal the relationship between left ventricular functions and retinopathy. Method: Our study included 82 patients with the diagnosis of type-2 diabetes mellitus, and were divided into groups with retinopathy (proliferative or non-proliferative) and without retinopathy according to the Modified Airlie-House classification and 28 healthy individuals without diabetes as the control group. As a result of routine echocardiographic examinations of all patients included in the study; were found to have preserved left ventricular ejection fraction (LVEF>=50). Two-dimensional and Doppler echocardiography was performed in all patients. Longitudinal and circumferential deformation parameters and rotational parameters of all patients were measured. Results: In the analysis between the diabetic group and the control group, the diabetic patients had a larger left atrium (47.±9.9 vs. 5.±., p=0.04), lower E/A ratio (0.8±0.8 vs.±0., p=0.0) and higher E/Em ratio (.0±.9 vs 9.0±, p=0.0). However, there was no difference between the two groups in terms of LV-EF, LV systolic and end-diastolic volumes, deceleration time, and myocardial tissue Doppler parameters. Left ventricular myocardial longitudinal deformation parameters were significantly lower in the diabetic group. However, no significant difference was found between the two groups for left ventricular myocardial circumferential deformation parameters. For left ventricular myocardial rotational parameters, there was no significant difference between the groups in the comparisons between the diabetic and non-diabetic retinopathy groups and diabetes and control groups. Conclusion: Diabetic patients have lower longitudinal myocardial mechanics than healthy individuals, unrelated to the presence of retinopathy. Circumferential and rotational mechanics are relatively preserved. In conclusion, speckle tracking echocardiography can be used to detect subclinical left ventricular dysfunction in patients with diabetes. No significant relationship was found between diabetic retinopathy and left ventricular functions.