Tip 2 diyabetik hastalarda uzun dönem komplikasyonlar ile homosistein düzeyleri ve karotid arter ultrason bulguları arasındaki korelasyon
The relationship between long term complications and homocysteine levels and carotid artery ultrasosogtraphy findings in type 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 129951
  2. Yazar: G. GONCA ÖRÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENA YEŞİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
vııı I- ÖZET Tip 2 diyabetes mellituslu hastalarda uzun dönem mikroanjiopatik ve makroanjiopatik konıplikasyonlar ile homosistein düzeyleri ve karotid arter ultrason bulguları arasındaki ilişkiyi görmek, subklinik aterosklerozun bir belirtisi şeklinde kabul edilen karotid arter ultrason bulgularının bir tarama yöntemi olarak etkinliğini belirlemek, homosisteinin diyabette aterosklerotik hastalığa olan katkısını saptayabilmek amacı ile bu çalışma planlanmıştır. 2001-2002 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Endokrinoloji ve Metabolizma Polikliniğinde takip edilen toplam 260 diyabetik ve 95 nondiyabetik hastanın dosyalan gözden geçirilmiş, makrovasküler ve mikrovasküler hastalık yönünde olan bulguları belirlenmiş, homosistein ve karotid arter ultrason bulguları ile olan ilişkisi değerlendirilmiştir. Bulgularda diyabetik ve nondiyabetik vakalar birbiri ile karşılaştırıldığında yaş yönünden anlamlı bir farklılık saptanmadı (p=0,054). Kadın hasta sayısı kontrol grubunda daha yüksek idi (p=0,011). B12 ve folik asit düzeyleri her iki grupta benzerken, homosistein düzeyleri diyabetik grupta belirgin yüksekti (p=0,0001). Radyolojik bulgu olarak İMT diyabetiklerde anlamlı yüksek (p=0,0001), plak oram daha fazla idi (p=0,0001). Mikroanjiopatik konıplikasyonlar yönünden hastalar değerlendirildiğinde 260 vakanın 100'de diyabetik nefropati mevcuttu (%38,5). Nefropati olan vakalar olmayanlarla karşılaştırıldığında İMT anlamlı artmış (p=0,012), plak oram daha fazla idi (p=0,021). Hastalar retinopati yönünden incelendiğinde 71'inde diyabetik retinopati saptandı (%27,3). Retinopati olan vakalarda plak oram %52,1 iken olmayan gruptaki oran %36,5 idi (p=0,024). Diyabetik nöropati ise 94 hastada mevcuttu (%36,2). 49 hastada plak (%52,1) olduğu gözlendi (p=0,006). Her bir mikroanjiopatik komplikasyon homosistein yönünden ayrı ayrı değerlendirildiğinde, komplikasyonu olan ve olmayan vakalar arasında homosistein düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı. Fakat homosistein için bir sınır değer alınarak incelendiğinde 15|jmol/l üzerindeki vakalarda mikroalbuminüri görülme oram artmıştı, retinopati ve nöropatide ise bir farklılık gözlenmedi. Makrovasküler konıplikasyonlar yönünden hastalar değerlendirildiğinde 33 hastada periferik arter hastalığı saptandı (%12,7), bu hastaların plak oram anlamlı yüksek idi (p=0,007). Hipertansiyon ise 180 hastada mevcuttu (%69,2).
Özet (Çeviri)
II- SUMMARY The Relationship Between Long Term Complications and Homocysteine Levels and Carotid Artery Ultrasonography Findings In Type 2 Diabetes Mellitus Objective: This study was designed for to assess the correlation between long term microangiopatic and macroangiopatic complications, homocysteine levels and carotid artery ultrasonography findings, to determine as a screening method of the efficiency of carotid artery ultrasonography findings which are accepted as a sign of subclinical atherosclerosis, and to demonstrate the contribution of homocysteine to atherosclerotic disease in diabetes. Method: Data of total 260 diabetic and 95 nondiabetic patients which have been followed at the endocrinology unit of Dokuz Eylül University between 2001-2002 were investigated, findings of microvascular and macrovascular disease were established, and the relationship between homocysteine levels and carotid artery ultrasonography findings were evaluated. Results: When the results of diabetic and nondiabetic patients were compared, mean ages did not differ significantly between the groups (p=0,054), however the number of female patients were higher in the control group (p=0,01 1). Vitamins B12 and folic acid levels were similar between both groups, but the homocysteine levels were significantly higher in the diabetic group (p=0,0001). The intima media thickness (IMT) (p=0,0001) and plaque formation (p=0,0001) were also higher in diabetic patients. When the patients were evaluated for microangiopatic complications, diabetic nephropathy was present in 100 of 260 patients (%38,5). The patients with nephropathy had more plaque formation (p=0,021), and IMT was increased (p=0,012). Diabetic retinopathy was diagnosed in 71 patients (%27,3). Plaque formation was present in %52,1 of the patients with retinopathy, and in %36,5 of patients without retinopathy (p=0,024). Diabetic neuropathy was detected in 94 patients (%36,2), and plaque formation was present in 49 patients (%52,1). After the microangiopatic complications were evaluated seperately for homocysteine levels, no significant statistical difference could be find between the groups with and without complications. However when the results were evaluated again by accepting a cut-off value of 15umol/l for homocysteine, the patients which had microalbuminuria increased at values over 15umol/l, but there wasn't any change for retinopathy and neuropathy. When the patients were assessed for macrovascular complications, peripheral arterial disease (PAD) was diagnosed in 33 patients (%12,7) and plaque formation was significantly higher in these patients (p=0,007). Hypertension was present in 180 patients (%69,2).