Yapay zeka derin öğrenme yöntemi ile veri sızıntısı önleme
Data leak prevention deep learning method with artificial intelligence
  1. Tez No: 731365
  2. Yazar: ELİF SEVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL BATU SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada elektronik cihaz ekranına karşılık gelen bölgenin eksiksiz görüntüsünün alınarak ekrana karşılık gelen bölgede herhangi bir kameranın olup olmadığını tespit eden ve bir kameranın varlığı tespit edildiğinde kameranın bilgisayar ekran görüntüsünü alamaması için bilgisayarın ekran kilidinin otomatik kapanacak şekilde geliştirilmesini sağlayan bir sistem gerçekleştirmek istenmektedir. Kritik verilerin e-posta, usb ve yazıcı yollarıyla bilgisayarlardan çıkarılması önlenebiliyor ancak fotoğrafını çekerek kritik veri istediğiniz gibi paylaşılabiliyor. Tez amacı; bilgisayarlardaki veri sızıntısını ve bilgisayarların fotoğraflarının çekilmesini önlemek. Derin öğrenme algoritmaları yapay zekâ alanında çok önemli bir yer kaplamaktadır. Derin öğrenme algoritmalarının görüntü işlemede kullanılması oldukça başarılı sonuçlar alınmasını ve karmaşık görüntü işleme problemlerinin kolaylıkla çözüme kavuşturulabilmesini sağlamaktadır. Bu çalışmada yazılım dili olarak pyhton kullanıldı. Derin öğrenme ile web kamerasından alınan anlık hareketli nesne tanıma ve takibi için Google'ın açık kaynak kodlu makine öğrenmesi kütüphanesi olan TensorFlow kullanılmıştır. Nesne takibi için Region Based Convolutional Networks kütüphanesinden Faster R-CNN modeli ele alınmıştır. Bilgisayarın web kamerasının sürekli açık olması ve nesne-telefon tespit edildiğinde bilgisayar ekranını kilitleyen script geliştirilmesi sağlandı.
Özet (Çeviri)
In this study, it is desired to implement a system that detects whether there is any camera in the region corresponding to the screen by taking the complete image of the area corresponding to the screen of the electronic device, and develops the screen lock of the computer to automatically turn off when the presence of a camera is detected so that the camera cannot take the screenshot. Removing critical data from computers via e-mail, usb and printer can be prevented, but critical data can be shared as you wish by taking a photo. Thesis aim; to prevent data leakage on computers and taking pictures of computers. Deep learning algorithms occupy a very important place in the field of artificial intelligence. The use of deep learning algorithms in image processing provides very successful results and allows complex image processing problems to be easily solved. Python was used as the programming language in this study. TensorFlow, Google's open source machine learning library, was used for instant motion object recognition and tracking from the webcam with deep learning. Faster R-CNN model from Region Based Convolutional Networks library is considered for object tracking. It has been ensured that the computer's webcam is always on and a script that locks the computer screen when the object-phone is detected.