COVİD-19 pandemisinin ilkokul çağı çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonu görülme sıklığı üzerindeki etkisi
The effect of the COVID-19 pandemic on the frequency of upper respiratory track infection in primary school children
  1. Tez No: 731385
  2. Yazar: SÜMEYYE SELEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SANEM NEMMEZİ KARACA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Üst solunum yolu enfeksiyonları (ÜSYE) tüm sağlık kurumlarına başvuruların en sık sebebidir. Tüm dünyada hekimlerinin en sık karşılaştığı enfeksiyon hastalığıdır. ÜSYE özellikle çocuklarda hastane başvurularında artış, okula gitme günlerinde kayıp ve sağlık harcamalarında artış gibi pek çok sonuç ile ilişkilidir. Bu çalışma ile Covid-19 pandemisi nedeniyle toplu ortamlardan uzak kalan çocuk yaş grubunda, ÜSYE görülme sıklığındaki değişimi değerlendirmek ve varsa etki eden faktörleri belirlemek amaçlandı. Bu açıdan alınabilecek önlemler konusunda bilgi edinmektir. Çalışmamıza 01.03.2019-01.03.2020 tarihleri arasında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi pediatri poliklinik ve çocuk acil servisine ÜSYE tanısıyla başvuran 6-11 yaş arası hastalar dahil edildi. Tüm katılımcıların ebeveynlerine araştırmacılar tarafından oluşturulan, çocukların sosyodemografik özelliklerini, ÜSYE geçirme sıklık ve şiddetini belirlemeye yönelik 25 sorudan oluşan anket formu yüz yüze görüşme tekniği aracılığıyla uygulandı. Çalışmamıza katılan 189 çocuğun; 89'u (%47,08) erkek, 100'ü (%52,91) kızdı. Yaş ortalamaları 8.42±1.58 olup 6-11 arasında değişmekteydi. Bir önceki seneyle kıyaslandığında çocukların %89,9'unda hastalanma sıklığında, %86,7'sinde hastalık şiddetinde ve %94,7'sinde hastaneye başvurma sıklığında azalma olduğu öğrenildi. Pandemi dönemi ile pandemi öncesi dönem kıyaslandığında pandemi döneminde; katılımcıların %47,8'inin beslenme sıklığının arttığı, %42,9'unun daha düzensiz beslendiği, %69,8'inin açık havada geçirdiği geçirdiği sürenin azaldığı gözlendi. Katılımcıların %40,2'sinin anne eğitim düzeyi üniversite veya daha üstü, %43,3'ünün baba eğitim düzeyi üniversite veya daha üstü eğitim seviyesindeydi. Kronik hastalığı olanlar bir önceki seneye göre kıyaslandığında pandemi döneminde çocukların; %97.1'inde hastalık sıklığında, %91.4'ünde hastalık şiddetinde, %94.3'ünde hastaneye başvurma sıklığında azalma olduğu gözlendi. Sürekli ilaç kullananlar bir önceki seneye göre kıyaslandığında çocukların; %96.2'sinde hastalık sıklığında, %92.3'ünde hastalık şiddetinde, %96.2'sinde hastaneye başvurma sıklığında azalma olduğu görüldü. Sonuç olarak bu çalışmada pandemi döneminde, pandemi öncesine kıyasla ÜSYE sıklığında, şiddetinde ve hastaneye başvurma sıklığında anlamlı bir düşüş olduğu görüldü. Aile, toplum ve politikalar aracılığıyla desteklenen hijyen kurallarına yönelik önlemlerin bulaşıcı olan ÜSYE sıklığını ve dolayısıyla sağlık sektöründeki iş yükü ile maddi harcamaları azaltacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Upper respiratory tract infections are the most common reason for admission to all health institutions. It is the most common infectious disease encountered by physicians all over the world. Upper respiratory tract infections is associated with many outcomes such as an increase in hospital admissions, lost school days, and an increase in health expenditures, especially in children. With this study, it was aimed to evaluate the change in the incidence of Upper respiratory tract infections in the pediatric age group who were away from public environments due to the Covid-19 pandemic, and to determine the affecting factors, if any. In this respect, it is to obtain information about the measures that can be taken. Patients aged 6-11 years who applied to Sivas Cumhuriyet University pediatric outpatient clinic and pediatric emergency service with the diagnosis of Upper respiratory tract infections between 01.03.2019-01.03.2020 were included in our study. A questionnaire consisting of 25 questions, which was created by the researchers to determine the sociodemographic characteristics of the children, the frequency and severity of Upper respiratory tract infections, was administered to the parents of all participants through face-to-face interview technique. A questionnaire consisting of 25 questions, which was created by the researchers to determine the sociodemographic characteristics of the children, the frequency and severity of upper respiratory tract infections, was administered to the parents of all participants through face-to-face interview technique. Of the 189 children who participated in our study; 89 (47.08%) were male and 100 (52.91%) were female. The mean age was 8.42±1.58 years and ranged from 6-11. Compared to the previous year, it was learned that the frequency of getting sick in 89.9% of the children, the severity of the disease in 86.7% and the frequency of admission to the hospital in 94.7% of the children. When the pandemic period is compared with the pre-pandemic period, during the pandemic period; It was observed that 47.8% of the participants had an increased frequency of feeding, 42.9% had a more irregular diet, and 69.8% spent less time outdoors. The maternal education level of 40.2% of the participants was university or higher, and the father's education level of 43.3% was university or higher. When those with chronic diseases are compared to the previous year, during the pandemic period; It was observed that there was a decrease in the frequency of the disease in 97.1%, the severity of the disease in 91.4%, and the frequency of admission to the hospital in 94.3%. Compared to the previous year, the children who use drugs continuously; It was observed that there was a decrease in the frequency of the disease in 96.2%, the severity of the disease in 92.3%, and the frequency of admission to the hospital in 96.2%. As a result, in this study, it was observed that there was a significant decrease in the frequency and severity of Upper respiratory tract infection and the frequency of admission to the hospital during the pandemic period compared to the pre-pandemic period. We think that measures for hygiene rules supported by family, society and policies will reduce the frequency of infectious Upper respiratory tract infections and therefore the workload and financial expenditures in the health sector.