Ev içi alerjen duyarlılığı olan okul çağındaki astımlı çocuklarda, COVİD-19 pandemisi ile değişen yaşam tarzının astım kontrolü üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of the changes in lifestyle during COVİD-19 pandemic on asthma control in SCHOOL-age children with asthma WHO have indoor allergen sensitivity
  1. Tez No: 761348
  2. Yazar: MELTEM ÇAĞRI MENTEŞE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF ŞAHİN KUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaçlar: Astım, ev içi alerjen duyarlılığı olan çocuklarda ev içi alerjenlerle tetiklenebilen, çocukluk çağında görülen en sık kronik hastalıklardan biridir. Covid-19 Pandemisi'nin başlangıcından bu yana yaşam tarzı değişiklikleri, okulların kapanması, fiziksel aktivitenin azalması ve evde geçirilen zamanın artması gibi değişikliklerin hepsinin, ev içi alerjen duyarlılığı olan okul çağındaki astımlı çocuklarda, astım kontrolünü ne yönde değiştirdiğini ve hastalığın semptomlarına etkisini araştırmayı amaçladık. Hastalar ve yöntemler: Bu çalışmaya Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Polikliniği'nde en az 2 yıldır astım tanısıyla takipli, alerji deri testi ile ev tozu alerjisi tespit edilmiş olan 5 yaş-13 yaş arasındaki 202 çocuk dahil edildi. Çocuğun yaşı, koruyucu ilaç kullanıp kullanmadığı, okula gidip gitmediği, geçirdiği üst ve alt solunum yolu enfeksiyon sayısı ve astım alevlenme sayısı açısından pandemi başlamadan önceki bir yıl (Mart 2019- Mart 2020) ile pandemi süresinin ilk bir yılı (Mart 2020- Mart 2021) kıyaslanarak astım kontrol testini ve Covid-19 PCR sonucunu da içeren çalışma anketi telefon aracılığıyla uygulandı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 202 hastanın 84'ü (%41,6) kız, 118'İ (%58,4) erkek olup yaş ortalaması (X=107, SS=23) en küçük yaş 63 ay, en büyük yaş 156ay'dır. Pandemi döneminde %95'inin hastalık seyri öncesine göre daha iyi, %3,5'inin hastalık seyri aynı, %1,5'inin hastalık seyri öncesine göre kötü bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction: Asthma is one of the most common chronic diseases of childhood which can be triggered by indoor allergens in children who have indoor allergen sensitivity. We aimed to research the effect of Covid-19 Pandemic on asthma symptoms and the change that pandemic caused on asthma control among children who have indoor allergen sensitivity because of the changes occured from the begining of the pandemic such as life style changes, school closures, decreased physical activities and increase in time spending at home. Materials and methods: 202 children, between 5 to 13 years of age with a prior diagnosis of asthma and house dust allergy determined by prick test who are followed in Maltepe University Faculty of Medicine Pediatric Pulmonology outpatient clinic for at least 2 years are included in this study. A questionnaire was performed by telephone which includes the age of the children, whether they were taking controller treatment or not, whether they go to school or not, the number of the upper and the lower respiratory tract infections and the number of asthma exacerbations in the pre-pandemic year (March 2019-March 2020) compared to the first year of the Covid-19 Pandemic (March 2020-March 2021). Also asthma control test and Covid-19 PCR test results were included. Findings: Of the 202 patients included in the study, 84 (41,6%) were female, 188 (58,4%) were male and their mean age was (X=107, SS=23) the younger age was 63 months and the older age was 156 months. During the pandemic compared to the preceding year the disease course is found 95% better, 3.5% the same, 1.5% worse.