Ülkelerin medyaya yansıyan savunma diplomasisi faaliyetlerinin ülke itibarı üzerindeki etkilerinin incelenmesi: G20 ülkeleri örneği
Investigation of the effects of countries' defense diplomation activities to the media on the reputation of the country: The example of the G20 countries
- Tez No: 731486
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKİYE CAN YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, Defense and Defense Technologies, International Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Uluslararası ilişkiler ve savunma alanındaki değişimlerle birlikte ülkeler adına önemli bir sert güç unsuru olan ordular, ülke menfaatleri adına çeşitli yumuşak güç faaliyetleri yürütmeye başlamışlardır. Savunma unsurlarının diğer ülke kamuoylarını etkilemek üzere, kendi ülke menfaatleri doğrultusunda gerçekleştirdikleri kamu diplomasisi faaliyetleri savunma diplomasisi olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı ülkelerin yürüttüğü savunma diplomasisi faaliyetlerinin medyaya yansımaları bağlamında irdelenmesi ve ülke itibarını ne yönde etkilediğinin ortaya konulmasıdır. Amaca yönelik olarak gerçekleştirilen araştırma bölümünde G20 örneklemi seçilmiş, veriler 2019 yılı için aylık olarak değerlendirilmiştir. Sosyal bilimlerin hesaplamalı araştırılması paradigması çerçevesinde şekillendirilen tezin yöntem kısmında hesaplamalı sosyal bilimlerin üç ana metodolojik ayağından biri olan büyük veri madenciliği kapsamında işleyen, küresel bir toplum veri tabanı olarak tanımlanabilecek olan GDELT Projesinden yararlanılmıştır. Savunma diplomasisi faaliyetleri medyaya yansıyan haberler üzerinden GDELT projesi ile tespit edilmiştir. Ülke itibarını değerlendirmek için de GDELT projesinden yararlanılmış ve belirlenen ülke itibarı kodları ile ilgili haber sayısı verileri kullanılmıştır. Analiz kısmında 19 ülke ve 12 ay üzerinden oluşturulan veri setine panel veri analizi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda ülkelerin benzer savunma diplomasisi faaliyetlerine ağırlık verdikleri tespit edilmiş ve ele alınan dönem boyunca panel dahilindeki ülkelerde medyaya yansımaları bağlamında savunma diplomasisi değişkenindeki artışlar/azalışların ülke itibarı değişkeninde artış/azalışlar ile karşılık bulduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the changes in international relations and defense, the armies, which are an important element of hard power on behalf of the countries, have started to carry out various soft power activities on behalf of the interests of the country. Public diplomacy activities carried out by the defense elements in line with the interests of their own country in order to influence the public opinion of other countries are defined as defense diplomacy. The aim of this study is to examine the defense diplomacy activities carried out by the countries in the context of their reflections on the media and to reveal how they affect the country's reputation. In the research part, which was carried out for the purpose, the G20 sample was selected and the data were evaluated monthly for 2019. In the method part of the thesis, which was shaped within the framework of the computational research paradigm of social sciences, the GDELT Project, which can be defined as a global society database operating within the scope of big data mining, which is one of the three main methodological pillars of computational social sciences, was utilized. Defense diplomacy activities were determined by the GDELT project through the news reflected in the media. In order to evaluate the country reputation, the GDELT project was used and the data on the number of news related to the determined country reputation codes were used. In the analysis part, panel data analysis was applied to the data set created over 19 countries and 12 months. As a result of the research, it was determined that the countries focused on similar defense diplomacy activities and it was determined that the increases/decreases in the defense diplomacy variable corresponded to the increases/decreases in the country reputation variable in the context of their reflection on the media in the countries within the panel during the period under consideration.