An emotion recognition method with low spec ECG and EEG devices
Düşük özellikli EKG ve EEG cihazlarıyla duygu tahmini
  1. Tez No: 731547
  2. Yazar: EMRE KUTLU KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL ERKAN MUMCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Sensör teknolojilerinde oluşan son yıllardaki gelişmeler, elektroensefalografi (EEG) ve elektrokardiyo-grafi (EKG) cihazlarının daha taşınabilir ve daha erişilebilir hale getirmiştir. Bu durum araştırmacılar ve endüstri için duygu tanımada yeni fırsatlar sunmaktadır. Duygu tanıma sistemlerini daha kullanılabilir hale getirebilemek için bu çalışmada, taşınabilir elektroensefalografi ve elektrokardiyogram cihazlarını kullanan bir duygu tanıma yöntemi sunulmaktadır. Çalışma yeni bir EEG değişkeni önermiştir. Bu değişken için üç farklı sınıflandırma yönteminin performanslarını karşılaştırmıştır. Benzer çalışmalardan farklı olarak, bu çalışmada üç gruplu sınıflandırma problemi çözülmüştür. Çalışmada değerlik için %92, uyarılma için %95 doğruluk değerleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, developments on sensory technologies make electroencephalography and electrocardiography devices portable and more accessible. This provides new opportunities in emotion recognition area for researches and the industry. Interest of industry grows on the subject. Moreover, popularity of emotion recognition research is increased. To increase further possibilities of emotion recognition systems, this study provides an emotion recognition method that uses portable electroencephalography (EEG) and electrocardiography (ECG) devices. This study proposes an EEG feature called zero-crossing variance that detects small frequency chances on data and tests effectiveness of three different classifiers with it. Different from similar works, the study solves three class classification problem for valence and arousal and achieves accuracy of 92% for valence and 95% for arousal.