Behçet Necatigil'in eserlerinde mekân poetikası
The poetics of space in Behçet Necatigil's works
  1. Tez No: 731562
  2. Yazar: ELVAN CANAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ULUDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Behçet Necatigil, ilk şiir kitabı Kapalı Çarşı'dan vefatına kadar, otuz yılı aşkın bir süre boyunca yazın hayatı içinde yer almıştır. Bu süreçte birçok şiir kitabı, çeviri, radyo oyunu yayınları yapmış olan sanatçı, eserinde Divan şiiri geleneğinden ve halk anlatısı motiflerinden beslenerek çağdaş bir şiir tutumu benimsemiştir. Sanatçı kimliğinin yanında bir öğretmen olan Necatigil, yaşamını ev ve okul arasında daraltmış; bunu kendi isteğiyle yapmıştır. Eserlerinde yer alan konuları da evlerden, yakın çevreden, bilhassa büyük şehirde yaşam mücadelesi veren orta halli vatandaşlardan seçmiştir. Behçet Necatigil, edebiyatımızda 'evler şairi' olarak anılır. Eserlerinde ön plana çıkan mekân ev olsa da Necatigil, gerçek yaşamı merkeze alan şiirlerinde, yaşamın sürdürüldüğü pek çok mekânı ele alır; bu mekânları şiirlerinde yeniden inşa eder. Bu çalışmanın amacı, Behçet Necatigil'in şiirleri ve düzyazılarında yer alan mekânları tespit ve tasnif etmek; bu mekânların poetik açıdan nasıl ele alındığını açıklamaya çalışmaktır. Mekân tasnifi konusunda herkes tarafından kabul gören bir tasnife tesadüf edilememektedir. Bu sebeple yaptığımız bu tasnifin değiştirilebilir, geliştirilebilir veya eleştirilebilir olduğunu kabul etmekteyiz. Çalışmanın giriş bölümünde mekân ve poetika kavramları açıklanmış, mekan poetikasının ne olduğu ele alınmıştır. Behçet Necatigil'in eserlerindeki mekân, şiirlerinde mekân poetikası ve düzyazılarında mekân poetikasını ele alınacak şekilde iki ana bölümden oluşmaktadır. Şiirlerindeki mekânlar belli ölçütler göz önüne alınarak başlıklara ayrılmış ve bu mekânlar şiirlerle örneklendirilmiştir. Düzyazılarındaki mekânlar ise mektuplarındaki ve radyo oyunlarındaki mekânları ele alacak şekilde iki başlığa ayrılmış, burada tespit edilen mekânlar da örneklerle açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Behçet Necatigil has been involved in literary life for more than thirty years, from his first poetry book, the Kapalı Çarşı, until his death. In this process, the artist, who published many poetry books, translations and radio plays, adopted a contemporary poetic attitude in his work by being fed from the tradition of Divan poetry and folk narrative motifs. Being a teacher besides his artist identity, Necatigil narrowed his life between home and school; He did this voluntarily. He chose the subjects in his works from inspired by the houses, the close environment, especially the middle-class citizens struggling to survive in the big city. Behçet Necatigil is known as the“poet of houses”in our literature. Although the prominent place in his works is the house, Necatigil deals with many places where life is sustained in his poems that center real life; he reconstructs these spaces in his poems. The aim of this study is to identify and classify the places in Behçet Necatigil's poems and prose; is to try to explain how these spaces are handled poetically. It is not possible to come across a classification that is accepted by everyone regarding the classification of space. For this reason, we accept that this classification we have made can be changed, improved or criticized. In the introductory part of the study, the concepts of space and poetics are explained, and the poetics of space is discussed. The space in Behçet Necatigil's works consists of two main parts, which will deal with the poetics of space in his poems and the poetics of space in his prose. The places in his poems are divided into titles by considering certain criteria and these places are exemplified by poems. The places in his prose are divided into two titles to deal with the places in his letters and radio plays, and the places identified here are tried to be explained with examples.