Covid-19 pandemisi sürecinde markaların Twitter üzerindeki sosyal sorumluluk çalışmaları üzerine bir araştırma
A research on the social responsibiliy studies of brands via Twitter during Covid-19 pandemic
  1. Tez No: 731561
  2. Yazar: HASAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL AYŞAD GÜDEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Yeni tip Koronavirüs salgını (Covid-19) dünya genelinde ekonomik, sosyal ve kültürel hayatı derinden etkilemiş, milyonlarca insanın ölümüne neden olmuş, milyarlarcasının da beden ve ruh sağlığını da bozmuştur. Bu bağlamda koronavirüsün, normal olarak görülen durum ve davranışların değişmesine ve yeni normaller oluşmasına neden olduğu görülmektedir. Bu doğrultuda, tüketicilerin, satın alma davranışlarında ve markalara yönelik beklentilerinde değişimler olmuştur. Buna göre“ihtiyaç tabanlı”tüketimden“anlam temelli”tüketime geçişle birlikte, kurumların marka farkındalığı oluşturmak için kurumsal sosyal sorumluluk stratejileri oluşturmaları ile tüketiciler de markalardan sosyal konulara daha fazla duyarlı olmaları ve sorumluluk almalarını beklemektedirler. Tüm bunların yanında sosyal medya, değişen iletişim yöntemleri ile her kullanıcısının içerik üreticisi olabileceği, herhangi bir kontrol mekanizmasının olmadığı bir ortam oluşturmuştur, ki bu da onları bir noktada yanlış bilgilere maruz bırakmıştır. İçinde yaşanılan post-truth çağ ve onu pekiştiren sosyal medya dinamikleri, dezenformasyonu yaygınlaştırarak toplumu karşılaşılan olaylarla ilgili rasyonellikten uzaklaştırabilmektedir, ki bu Covid-19 sürecinde yaşanmıştır. Özellikle kriz zamanlarında markaların sosyal konulara yaklaşımı daha da kritik hale gelmektedir. Koronavirüs döneminde markaların salgına karşı tutumları ve izledikleri iletişim stratejileri, markanın geleceği için oldukça önemli hale gelmiştir. Çalışmada, Covid-19 salgını sırasında kurumsal sosyal sorumluluk uygulamalarının yoğunlaştığı alanlar ve markaların ağırlık verdiği kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetleri incelenmiştir. Bu amaçla çalışmada“11 Mart 2020 – 11 Haziran 2020”tarihleri arasında,“Capital Dergisi”tarafından yapılan çeşitli saha araştırmalarıyla belirlenen ve KSS alanında 2020 yılı itibariyle Türkiye'nin en başarılı“20”markasının paylaştığı“891”tweet sosyal sorumluluk uygulamaları kapsamında analiz edilmiştir. Bu kuruluşların“Twitter”paylaşımlarının içerik analizleri gerçekleştirilmiş ve en sık vurgu yaptıkları alanlar gözetilerek“marka-reklam”,“sağlık-pandemi”ve“özel gün ve haftalar”alt kodları oluşturulmuştur. Alt kodlarla oluşturulan başlıklarda ise yine tarama sonuçlarına göre bu alt kodların temaları oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Novel Coronavirus (Covid-19) has deeply affected economic, social and cultural life throughout the world, causing the deaths of millions of people and ruining the physical and mental health of billions of them. Within this context, it is seen that the coronavirus leads to the change of situations and behaviors regarded as normal and forms new normals. In this direction, there have been changes in purchasing behaviors and expectations of consumers towards brands. Accordingly, with the transition from“need-based”consumption to“meaning-based”consumption, consumers expect brands to be more sensitive to social issues and take responsibility, as corporations create corporate social responsibility strategies to build brand awareness. In addition to all these, social media has created an environment in which every user can be a content creator and there is no control mechanism with its changing communication methods, which has exposed them to false information at some point. Spreading the disinformation, the post-truth era that we live in and the social media dynamics that reinforce it can detract the society from rationality regarding the events that occur, which has been experienced throughout the Covid-19 process. Especially in times of crisis, the approach of brands to social issues becomes even more critical. Attitudes of brands towards the epidemic as well as communication strategies that they have followed during the coronavirus epidemic have become remarkably important for the future of the brand. In the study, the areas in which the practices of corporate social responsibility intensified during the Covid-19 pandemic and corporate social responsibility activities brands concentrated on have been examined. For this purpose, in this study,“891”tweets were analyzed within the scope of social responsibility practices, determined between“March 11th 2020 - June 11th 2020”by various field researches which were conducted by“Capital Magazine”and shared by Turkey's most successful“20”brands in the field of CSR as of 2020. Content analyses of“Twitter”posts of these organizations were carried out and subcodes of“brand-advertisement”,“health-pandemic”and“special days and weeks”were created by paying regard to the areas which they emphasized most frequently. In the headings created with subcodes, on the other hand, according to the scanned results; themes of these subcodes are formed.