Türkiye'de billboardlarda gelenekselden dijital tasarımlara geçiş süreci
Transition from traditional to digital designs on billboards in Turkey
  1. Tez No: 731572
  2. Yazar: SEGAH ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN GANİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Reklamcılık, Fine Arts, Advertising
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
İnsan, kendisinin insan olduğunu idrak ettiği andan itibaren, olguları ve olayları sahip olduğu diğer bilgileri temel alarak değerlendirmeye başlamıştır. Türümüz, sahip olduğu düşünceleri semboller yoluyla diğerlerine aktarmaya başladığından beri fikirlerinin, değerlerinin diğerlerine ulaşması için kendisine büyük bir imkân sunan sanatı ve yazıyı icat etmiştir. Sanatı ve yazıyı keşfeden insanlık, sınırlarını aşmak, refahını arttırmak ve türünün devamını sağlamak adına başka topluluklarla takas yapma mekanizmasını keşfetti ve ticareti başlattı. Sahip olunan metaların farklı topluluklara ulaşması için ise ortaya pazarlama kavramı çıktı. Sanayi devrimi ardından çılgınca artan üretim kapasitesi ise ürün sahiplerini daha yaratıcı pazarlama çözümleri bulması adına zorladı. Böylelikle kalabalıkların ya da hedef kitlenin bulunduğu alanlarda görünür bir şekilde mesajını yaymasına fırsat veren açıkhava reklamcılığının temelleri atıldı. Görsel ögelerle anlamını güçlendiren mesajların kullanıldığı Billboard'ların hayatlarımıza girişi de bu döneme rastladı. Bu çalışmada Billboard'ların son 200 yılda içinden geçtiği değişimleri ve dijital dönüşüm çağındaki gelişimi incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
From the moment he realizes that he is a human being, he has started to evaluate the facts and events on the basis of other information he has. Since our species began to convey its ideas to others through symbols, it has invented art and writing, which offers itself a great unit for its ideas and values to reach others. Discovering art and writing, humanity discovered the mechanism of bartering with other communities and started trade in order to transcend its borders, increase its prosperity and ensure the continuation of its species. The concept of marketing emerged in order for the commodities to reach different communities. The production capacity, which increased wildly after the industrial revolution, forced product owners to find more creative marketing solutions. Thus, the foundations of outdoor advertising, which allows it to spread its message visibly in areas where crowds or target audiences are present, were laid. Billboards, in which messages that strengthen the meaning with visual elements, entered our lives also coincided with this period. In this study, the changes that Billboards have gone through in the last 200 years and their development in the age of digital transformation are examined.