Farklı kurutma sistemlerinde pazar dışı kalan karpuzların su içeriğinin düşürülmesinin ve sitrik asit katkısının silaj kalitesine etkisi
Effect of reducing the water content off-market watermelons in different drying systems and addition of citric acid on silage quality
  1. Tez No: 731571
  2. Yazar: MUSA KARATEKE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL ÇERÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmanın amacı tarlada bırakılan veya pazarlama noktalarında satılmayan suca zengin taze karpuzların, elektrik enerjisi ile çalışan kurutma kabinleri ve solar kurutma kabinlerinde pörsütülmüş silajlık karpuzların mikrobiyolojik popülasyonu ve aflatoksin içerikleri ile silajların mikrobiyolojik popülasyonu, aflatoksin düzeyleri, ham besin madde düzeyleri ve fiziksel analizlere göre silolanma olanağının ortaya konmasıdır. Çeşme suyu ve bıçakla temizlenmiş karpuzlar 0.3-0.5 cm kalınlığında dilimlenmiştir. İşlemler sırasında dilimlenmiş karpuzların yarısına %0.4 sitrik asit katılmıştır. Bu iki dilimlenmiş pazar dışı karpuz grubu laboratuvar kurutma dolabında 60 oC' de ve solar enerji kabininde pörsütülmüştür. Pörsütülmüş karpuza %1 düzeyinde tuz katılmıştır. Bu işlemler araştırmanın deneme gruplarını oluşturmuştur. Buna göre araştırma grupları, sitrik asit katılmayan solar kabinde pörsütülen grup (0 - SP grubu), sitrik asit katılan solar kabinde pörsütülen grup (A - SP grubu), sitrik asit katılmayan kurutma dolabında pörsütülen grup (0 - KDP grubu), sitrik asit katılan kurutma dolabında pörsütülen grup (A - KDP grubu) adlarını almıştır. Karpuzlar 1 kg'lik mini balya silolarda silolanmıştır. Dilimlenmiş karpuzlarda taze, pörsütülmüş ve silaj aşamalarında mikrobiyolojik, aflatoksin, kimyasal ve fiziksel analizler yapılmıştır. Sitrik asit katılan silajlık taze karpuzlarda toplam mezafolik aerob bakteri sayısı düşmüştür. Solar sistemde pörsütülmüş sitrik asit katkılı karpuzlarda tazesine göre bakteri popülasyonu yükselmiştir (P0.05). Solar sistemde pörsütülen karpuz silajında kurutma dolabındakine göre daha düşük bir bakteri popülasyonu saptanmıştır (P0.05). Taze karpuzlarda sitrik asit katılanla katılmayan gruplarda maya popülasyonu açısından istatistiksel bir fark saptanmamıştır (P>0.05). Solar sistemde pörsütülen karpuzlarda kurutma dolabındakilerden daha yüksek maya tespit edilmiştir (P0.05), sitrik asit katılmayanlarda ise istatistiksel olarak önemli bulunmuştur. Silaj gruplarının tamamında küf tespit edilmemiştir. Karpuzların taze, pörsütülmüş ve silaj formlarında aflatoksin de saptanmamıştır. Kuru madde düzeyi solar sistemde pörsütülerek yapılan karpuz silajında kurutma dolabındakinden daha düşük bulunmuştur (P0.05). Kurutma dolabında pörsütülerek elde edilmiş olan karpuz silajının ham protein düzeyi %19.43 iken solar sistemde pörsütülerek üretilen karpuz silajının ham protein düzeyi %16.94 olarak tespit edilmiştir. Kurutma sistemleri arasındaki fark ise istatistiksel olarak önemli çıkmıştır (P0.05). Silajların flieg puanlarında da benzer bir sonuç elde edilmiştir. Sonuç olarak; pazar dışı kalmış karpuzlardan sitrik asit katkılı veya katkısız olarak solar veya kurutma dolabında pörsütülerek kaliteli karpuz silajı üretilebileceği söylenebilir. Ancak maliyet hesaplaması yapılarak kurutma kabinleri arasında tercih yapılması önerilirse de bu çalışmada elde edilen bulgulara göre solar kurutma kabinlerinin daha avantajlı olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the microbiological population of water-rich fresh watermelons left in the field or not sold at marketing points, and silaged watermelons for silage pulverized in electric powered drying cabinets and solar drying cabinets, and the microbiological population, aflatoxin content and microbiological population of silage produced from pulverized watermelons, aflatoxin levels and raw materials. It is the possibility of siloing according to the results. The watermelons cleaned with a knife in tap water were sliced in 0.3-0.5 cm thickness. During the processing, 0.4% citric acid was added to half of the sliced watermelons. These two sliced off-market watermelon groups were shredded at 60 oC in a solar energy cabinet and a laboratory drying cabinet. 1% salt is added to the ground watermelon. These procedures formed the experimental groups of the research. According to this, research groups, acid-free solar cabinet pulverized group (0 - SP group), Acid-free solar cabinet pulverized group (A-SP group), Acid-free drying cabinet pulverized group (0 - KDP group), Acid-free solar cabinet pulverized group (A- KDP group). Watermelons were silaged in 1 kg mini bale silos, taking as samples of bale silage containers. Microbiological, aflatoxin, chemical and physical analyzes were performed on fresh, pulverized and silage stages of sliced watermelons. When citric acid was added to silage fresh watermelons, the number of aerobic mesophilic bacteria decreased. Although the bacterial population in citric acid added watermelons in the solar system increased compared to fresh watermelon (P0.05). A lower bacterial population was detected in watermelon silage grinded in the solar system than in the drying cabinet (P0.05). There was no statistically significant difference in the yeast population between the groups with and without citric acid in fresh watermelons (P>0.05). Higher yeast was detected in the solar system than in the drying cabinet during the pulping process of watermelons (P0.05), and statistically significant in those who did not add citric acid. Mold was not detected in all group silages. Aflatoxin was not detected in fresh, pulverized and silage forms of watermelons. Dry matter level was lower in watermelon silage made by pulverizing in solar system than in drying cabinet (P0.05). The crude protein level of watermelon silage obtained by pulverizing in the drying cabinet was 19.43%, while the crude protein level of watermelon silage produced by pulverizing in the solar system was 16.94%. The difference between drying systems was found to be statistically significant (P0.05). A similar result was obtained in flieg scores of silages. As a result; It can be said that high-quality watermelon silage can be produced from off-market watermelons with or without acid additives or by pulverizing them in a drying cabinet. However, it is recommended to make a choice by calculating the cost.