Bakara suresi bağlamında El-Keşşâf tefsiri'ndeki i'tizâli noktalar ve bunların kritiği
Discussion points and their criticism in tafsir of Al-kashshaf i̇n the context of surah baqarah
- Tez No: 731638
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEŞİR ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
“el-Keşşâf ʿan hakaʾiki gavâmidi't-tenzîl ve ʿuyûni'l-ekavîl fî vücûhi't-teʾvîl”Zemahşeri'nin İslam dünyasına kazandırdığı güzide bir eserdir. Bu eser, kendisinden sonra yazılan hemen hemen tüm tefsirler üzerinde etkisini göstermiş, onlara yön vermiş bir eserdir. Kendisi Mu'tezile mezhebine mensup bir âlim olmasına rağmen Arap diline, beyan, bedîi ve meânî ilimlerine tam vakıf olması ve dirayet anlamında çok yerinde tespitlerle Kur'an ayetlerini tefsir etmesi sebebiyle İslam dünyasında önemli bir iz bırakmıştır. Normalde İslam dünyasında i'tizâli düşünce ve bu düşünce paralelinde yazılan eserler revaç görmezken bu düşünceye mensup bir âlimin yazmış olduğu tefsirin İslam dünyasında özellikle de Ehl-i sünnet âlimlerince benimsenip kaynak olarak görülmesi dikkate şayandır. Zemahşeri, el-Keşşâf Tefsiri'nin kimi yerlerine i'tizâli düşüncelerini ustalıkla gizleyip serpiştirmiştir. Bu çalışma, Bakara suresi bağlamında el-Keşşâf Tefsiri'ndeki i'tizâli noktaları tespit edip bunları, bazı Ehl-i sünnet âlimlerinin kritiğiyle değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
“el-Keşşâf ʿan hakaʾiki gavâmidi't-tenzîl ve ʿuyûni'l-ekavîl fî vücûhi't-teʾvîl”is an outstanding work that Zemahşeri brought to the Islamic world. This work is a work that has shown its effect on almost all tafsirs written after it and has given direction to them. Although he is a scholar of the Mu'tazila sect, he left an important mark in the Islamic world due to his full knowledge of the Arabic language, declarative, physical and spiritual sciences and his interpretation of the verses of the Qur'an with very accurate determinations in terms of wisdom. Normally in the Islamic world, while the religious thought and the works written in parallel with this thought are not popular, it is remarkable that the tafsir written by a scholar who belongs to this thought is adopted and considered as a source in the Islamic world, especially by the scholars of Ahl as-Sunnah. Zemakhshari skillfully concealed and sprinkled his i'tizali thoughts in some parts of al-Kashshaf Tafsir. This study determines the i'tizali points in al-Kashshaf Tafsir in the context of Surat al-Baqara and evaluates them with the critique of some Ahl as-sunnat scholars.