Ferrâ'da kıraatlerin gramatik boyutu: Bakara sûresi bağlamında
El-qiraa accordding to Farrâ in terms of grammatic: In the context of soorah of Baqara
  1. Tez No: 317266
  2. Yazar: SAMİ ÇAKMAKPUNAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM KAÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kur'an-ı Kerîm'in lafız ve cümlelerinin farklı şekillerde okunması demek olan kıraatler, temelde noktasız ve harekesiz olan mushaf hattının imkan verdiği bir olgu olmakla birlikte aslında daha çok gramatik boyutları olan bir meseledir. Bu mesele, pek çok ilk dönem dilbilimcisi tarafından genişçe ele alınmıştır. Bunlardan biri de Kufeli bir dilbilimci ve nahivci olan Ebû Zekeriyyâ Yahyâ b. Ziyâd el-Ferrâ'dır. Çalışmadaki amacımız, Ferrâ'nın, Tefsîru Müşkili İ'râbi'l-Kur'ân ve Meânîhi adını verdiği ve Meânî'l-Kur'ân adıyla şöhret bulan eserinde, kıraatlere getirdiği gramatik izahları ve ?Şöyle okunsaydı da Arapça açısından doğru olurdu.? diyerek önerdiği orijinal okuyuş şekillerini, Bakara Sûresi bağlamında incelemektir.
Özet (Çeviri)
El-qıraa, which refers to the different readings of words and statements in the Quran, is more related to grammatical issues, although it basically is a phenomenon that is made possible by the undotted script which has no vowel points. This issue has been discussed in detail by many early linguists. One of them is Ebû Zekeriyyâ Yahyâ b. Ziyâd el-Ferrâ who was a Kufean linguist and grammarian. Our purpose in this study is examination of grammatical explanations of Qıraas by Ferrâ in his work which he named Tefsîru Müşkili İ?râbi?l-Kur?ân ve Meânîhi and became famous as Meânî?l-Kur?ân, and original reading styles proposed by him stating that ?Reading it in that way would also be correct from the perspective of Arabic? in the context of Surah al-Baqara.