COVID-19 pandemisinin Ankara Çankaya Emek ASM başvurularına olan etkileri
The effects of the COVID-19 pandemic on Ankara Çankaya Emek ASM applications
  1. Tez No: 731733
  2. Yazar: SEVİNÇ DEYNEZ
  3. Danışmanlar: UZMAN İREP KARATAŞ ERAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş ve Amaç: Koronavirüsler, hayvanlarda veya insanlarda hastalık yapabilen ve Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) gibi hastalıklara neden olan geniş bir virüs familyasıdır. Yeni koronavirüs ailesi (SARS CoV 2) Aralık 2019'da Wuhan şehrinde ortaya çıkmış ve pnömoni, pulmoner ödem, ARDS, multiorgan yetmezliği ve ölüme varan tablolar oluşturan bir solunum yolu enfeksiyonu sebebidir. Tedavi çalışmaları devam etmekle beraber şu an hidroksiklorokin, azitromisin, plazma tedavisi ve favipravir gibi anti viraller kullanılan ilaçlardır. Bu hastalık %3,8 oranında ölüm meydana getirmektedir. Yayılımını azaltmak amaçlı çeşitli önlemler alınmıştır. Aile sağlığı merkezleri (ASM) çocuk, gebe, yaşlı, kronik hastalığı olan hastalar ve birtakım sağlık belgeleri için başvuran kişilere hizmet veren birinci basamak sağlık merkezleridir. Pandemi varlığında aile hekimleri, ASM'lere başvuranlar arasında virüs iletimini kısıtlamakla görevlidir. Bu nedenle triaj yapılması vaka sayılarının kontrolü için gereklidir. ASM'lere başvuran hastaları korumak ancak bu şekilde mümkün olmaktadır. Tüm bu nedenlerden ötürü, COVID-19 ile mücadele eden aile sağlığı merkezlerini incelemeyi tezimizde amaç edindik. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız kesitsel tipte bir araştırma olarak planlanmıştır. Ankara Çank aya Emek ASM 'ye başvuran hastalara pandemi sürecindeki ASM başvurularıyla ilgili 21 sorudan oluşan bir anket uygulandı. Analizlerde SPSS 22.0 paket programı kullanıldı Katılımcılara ilişkin sosyodemografik özellikler betimsel olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Background: Coronaviruses are a large family of viruses that can infect animals or humans and cause dise ases such as Middle East Respiratory Syndrome (MERS) and Severe Acute Respiratory Syndrome (SARS). The new coronavirus (SARS CoV 2) is a respiratory tract infection agent that emerged in the city of Wuhan in December 2019 and can cause pneumonia, pulmonary edema, ARDS, multiorgan failure and death. Although treatment studies continue, anti virals such as hydroxychloroquine, azithromycin, plasma therapy and favipravir are currently the prominent treatments. The mortality rate of the disease is 3.8%. Legal ar rangements have been made in order to reduce the spread. Family health centers (FHCs) are primary health care institutions that serve children, pregnant women, elderly patients, patients with chronic diseases and people who apply for certain health documen ts. In the presence of a pandemic, family physicians must restrict virus transmission among people applying to FHCs. Therefore, triage is necessary to identify high risk patients as soon as possible. All patients admitted to FHCs can be protected in this w ay. For all these reasons, we aimed to review family health centers struggling with COVID 19. Materials and Methods: Our study was planned as a cross sectional study. A questionnaire consisting of 21 questions was applied to the patients who applied to Ank ara Çankaya Emek FHC regarding their applications during the pandemic process. SPSS 22.0 package program was used in the analysis. Sociodemographic characteristics of the participants were analyzed descriptively.