İslamiyet öncesi Türk destanlarının illüstrasyon ve göstergebilim olarak incelenmesi
Examination of pre-Islamic Turkish epics as illustration and semiotics
  1. Tez No: 731746
  2. Yazar: ÜMİT DİKMEN
  3. Danışmanlar: DR. NURİ SEZER
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Geniş bir coğrafyaya yayılan Türk Dünyası tarihsel süreçlerden beri kendi içerisinde kültürel paylaşımlar içerisinde olmuş, bu süreç içerisinde kurdukları beylikler, devletler, imparatorluklarla değişik toplumları da sosyal olarak etkilemiş ve aynı zamanda yazılı ve sözlü olarak kendi destanlarını örf, adet , gelenekleri içerisinde geliştirerek yeni nesillere aktarmışlardır. Destanlar nesilden nesile yazılı ve sözlü olarak da ağızdan ağıza anlatıldığı gibi yazılı olarak da saymalı taşlar, işaretler, semboller, illüstrasyonlar ve resimsel yorumlamaları kullanmışlardır. Bu nedenle çalışmamda İslamiyet Öncesi Türk Destanlarının neler olduğu açıklanarak bunlar göstergebilim çerçevesi içerisinde yorumlanarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Turkish World, which has spread over a wide geography, has been in cultural exchanges within itself since historical processes, has socially affected different societies with the principalities, states and empires they established in this process, and at the same time, they have developed their own epics in written and oral traditions and transferred them to new generations. Epics have used counting stones, signs, symbols, illustrations and pictorial interpretations in writing as well as being told from generation to generation in written and oral form. For this reason, in my study, the pre-Islamic Turkish epics are explained and explained by interpreting them within the framework of semiotics.