İletişim cihazlarının yoğun kullanımının çiftlerin evlilik doyumuna ve yüz yüze iletişimine olan etkisi
The effect of intensive use of communication devices on marriage satisfaction and face-to-face communication of couples
- Tez No: 731851
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA GÖKÇE TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez çalışmasında iletişim cihazlarının yoğun kullanımın evli çiftlerin yüz yüze iletişimi ve ilişki doyumlarına üzerine etkilerini yordama amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, kartopu örnekleme çeşitlerinden biri olan amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilmiş olup, Antalya ilinde yaşayan 20 evli çift çalışmaya dahil edilmiştir. Veriler; demografik bilgi formu ve açık uçlu sorular kullanılarak toplanmıştır. Verilerin toplanma aşamasında nitel araştırma yöntemlerinde kullanılan bir görüşme tekniği olan standartlaştırılmış açık uçlu görüşme tekniği kullanılmıştır. Görüşmeler online/yüz yüze yapılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler nitel araştırma tekniğine uygun bir şekilde değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular göre; iletişim cihazlarının yoğun kullanımın evli çiftlerin yüz yüze iletişiminin kalitesini olumsuz yönde etkilediği, çiftlerin bu cihazların başında geçirdikleri zaman ve odak süresi artıkça eşlerin duygusal, psikolojik açılardan olumsuz duygu durumları içine büründükleri ve çiftlerin ilişkilerine duydukları tatmin duygusunda bir azalma olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is planned to evaluate face-to-face communication and relationship satisfaction of the married couples who use the communication devices intensively. In the study group of the research, 20 couples were used in the province of Antalya, who were married with a sampling method of the snowball sampling type. Data: demographic information form and open-ended questions were collected. Interviews were conducted with people whose standard was explained, an interview used in qualitative education for data collection. Interviews were conducted online/face-to-face. It has been evaluated as suitable for research. According to the results obtained from the research; due to this design of married couples with the intensive usage of communication devices, the face-to-face communication is affected negatively. Also, by the increasing time and focus on these communication devices results in emotional and psychological negativity also decreased relationship satisfaction.