Türk iş hukuku yönünden tüzel kişilik perdesinin aralanması
Piercing the corporate veil in the Turkish labor law
- Tez No: 732001
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEBNEM KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Tüzel kişilik günümüzün ekonomik hayatının vazgeçilemez unsurları arasında yer almaktadır. Bununla birlikte tüzel kişilik perdesinin arkasına saklanılarak kötüye kullanılması ticari hayatı olumsuz etkilediği gibi alacaklıların alacağına kavuşamamasına ve zaman zaman da kamunun zarar görmesine neden olmaktadır. Bu nedenle tüzel kişiliğin kötüye kullanılmasını önlemek ve neden olabileceği zararları ortadan kaldırmak adına farklı ülke uygulamalarında tüzel kişilik perdesinin aralanmasına yönelik teoriler geliştirilmiştir. Bu çalışmada ise Türk İş Hukuku yönünden tüzel kişilik perdesinin aralanmasının nasıl ele alındığı, şirketler topluluğunda bu teorinin nasıl uygulandığı ve özellikle İş Hukuku yargısında genelde tüzel kişilik perdesinin aralanması ile birlikte ele alınan ancak uygulama açısından farklılıklar içeren organik bağ ve birlikte istihdam gibi kavramlar irdelenerek yasal düzenlemeler, öğretideki farklı görüşler ve Yargıtay kararları ışığında bir değerlendirme yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although legal personality is one of the indispensable elements of today's economic life, its abuse by hiding behind the curtain of legal entity negatively affects commercial life, causing the creditors to be unable to collect their receivables and from time-to-time generating public losses. For this reason, several methods have been developed to lifting corporate veil in different country practices in order to prevent abuse of legal personality and to eliminate the damages it may cause. In this study, concepts such as organic link and joint employment, which are generally considered together with the lifting the corporate veil in Labor Law jurisdiction, but differ in terms of practice, and how this method is applied in the group companies in terms of Turkish Labor Law will be examined. It has been tried to make an evaluation in the light of the different views in the doctrine and the Court of Appeal precedents.