Effects of repair techniques on mechanical performance in composite materials
Kompozit malzemelerde onarım yöntemlerinin mekanik performansa etkileri
- Tez No: 732002
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ELALDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Mechanical Engineering, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri ve Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Savunma Platformları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Günümüzde kompozit malzeme kullanımı oldukça yaygınlaşmış ve giderek de artmaktadır. Mukavemet ve hafiflik oranı avantajına sahip olan bu malzemeler, özellikle havacılık sanayi ve otomotiv sektöründe büyük önem kazanmıştır. Kompozit malzemelerin bu yaygın kullanımı sonrasında, malzemelerde dış etkenlerden dolayı meydana gelen hasarların tamiri de önemli bir araştırma konusu olmuştur. Bu çalışmada farklı onarım yöntemlerinin, malzemenin mekanik performansı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Fazla yontma alanı yaratmamak ve hızlı bir onarım yöntemi bulmak için 20°, 30° ve 45° yontma açıları üzerinde çalışılmıştır. Ayrıca, daha sağlam bir çözüm bulmak için tek yönlü yontma ve çift yönlü yontma onarımının karşılaştırılması yapılmıştır. Numuneler karbon elyaf prepregten ve [45/0/90/0/45]2s oryantasyonuna sahip üretilmiştir. Farklı açılarda tek yönlü yontma ve çift yönlü yontma onarım konfigürasyonları ile hazırlanmış kompozit numunelere ASTM standartlarına göre, çekme, basma ve 3-nokta eğme testleri uygulanmıştır. Testler sonucunda elde edilen gerinim-gerilim eğrileri, 20° ile onarılmış numunelerin en yüksek dayanıma sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca çift yönlü yontma ile onarılmış numunelerin aynı açıda tek yönlü yontma ile onarılmış numunelere kıyasla daha yüksek kuvvetlere dayandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the use of composite materials has become widespread and is increasing. These materials, which have the advantage of strength and lightness ratio, have gained great importance especially in the aeronautical industry and automotive sector. After this widespread use of composite materials, the repair of damages caused by external factors has also become an important research topic. In this study, the effects of different repair methods on the mechanical performance of the material were investigated. Scarf angles of 20°, 30° and 45° have been studied in order not to create too many scarf areas and to find a quick repair method. Also, a comparison of single scarf and double scarf repair was made to find a more robust solution. The samples were produced from carbon fiber prepreg and with the [45/0/90/0/45]2s ratio. Tensile, compression and 3-point bending tests according to ASTM standards were applied to composite samples prepared with single scarf and double scarf repair configurations at different angles. The stress-strain curves obtained as a result of the tests showed that the specimens repaired at 20° had the highest strength. In addition, it has been determined that the samples repaired with double scarf withstand higher forces compared to the samples repaired with single scarf at the same angle.