Mehmet Fatih Köksal Kütüphanesi Mec. 108 numarada Kayıtlı Mecmû'a-i Eş'âr: İnceleme-metin-MESTAP'a göre tasnif
A poetry collection in Fatih Mehmet Koksal Library number 108: Analysis-text-classificationaccording to the MESTAP
  1. Tez No: 732030
  2. Yazar: LEYLA LAZIMI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA EGÜZ O DONOHOE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 476
Özet
Bu çalışma, Mehmet Fatih Köksal Kütüphanesi'nde Mec. 108 numarada Mecmû'a-i Eş'âr ismiyle kayıtlı şiir mecmuasının transkripsiyonlu metni, şekil ve muhteva yönünden incelenmesi ve MESTAP'a göre tasnifinden oluşmaktadır. Mecmua, XIV-XVII. yüzyıllar arasında yaşamış çeşitli şairlerin özellikle dinî-tasavvufî içerikli şiirlerinden oluşmaktadır. Bunların büyük bir kısmı aruz vezni ile yazılmış şiirlerdir. Bunun yanı sıra, az da olsa hece vezniyle kaleme alınan şiirler de bulunmaktadır. Bu çalışmayla Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi'ne (MESTAP) katkı sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Mecmu'a-i Eş'ar, which is registered in Fatih Mehmet Koksal Library under the number Mec. 108, has been transcribed and analysed in terms of form and content, then classifed based on MESTAP. Journal, XIV-XVII. It consists of the religious-mystical poems of various poets who lived between the centuries. Most of them are poems written in aruz meter. In addition to this, there are also poems written in syllabic meter, albeit a little. With this study, it is aimed to contribute to the Systematic Classification of Journals Project (MESTAP).