Strategic analysis of Aegean ports in turkey from the perspective of 'One Belt One Road' Project
Türkiye'deki Ege limanlarının 'Bir Kuşak Bir Yol' Projesi bakış açısından stratejik analizi
- Tez No: 732029
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN TUNA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Denizcilik, Ulaşım, İşletme, Marine, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 425
Özet
Bir Kuşak Bir Yol (BKBY) projesi, 'İpek Yolu Ekonomik Kuşağı (İYEK)' ve '21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu (DİY)' nu kapsamakla birlikte projenin rotaları, dünya ticaretinin yaklaşık %35'ini, dünya nüfusunun %62'sinden fazlasını ve dünya gayri safi yurt içi hasılasının yaklaşık olarak %31'ini oluştururken, girişim 65'ten fazla ülkeyi birbirine bağlayacaktır. Stratejik liman planlama literatüründe, limanların küresel ekonomideki kapsamlı değişikliklere göre planlarını güncellemeleri öngörülmektedir. DİY, özellikle BKBY, limanlar için önümüzdeki 10 ila 30 yıllık uzun vadeli liman planlarında bu bağlamda ele alınması ve incelenmesi gereken konulardan biridir. Türkiye Ege limanlarının BKBY projesiyle ilgili olarak önümüzdeki 30 yıl içerisinde uygulamayı planladığı kapsamlı stratejiler bulunmamaktadır. Tezin amacı, İYEK ve özellikle DİY etkisini dikkate alarak Türkiye'nin Ege bölgesindeki limanlara uygulanabilecek alternatif stratejileri sunmak ve Türkiye Ege limanları için en iyi alternatif stratejiyi ortaya koymaktır. Türkiye Ege limanlarının, liman otoritelerinin bakış açısıyla, Swot alt faktörlerini belirlemek için yarı yapılandırılmış görüşme yöntemiyle beraber GZFT Analizi tercih edilmiştir. TFZG analizi ile birlikte Türkiye Ege limanları için uzun vadede uygulanabilecek alternatif stratejiler ortaya konulmuştur. Tezin analiz bölümünde, Tows analizi sonucunda en iyi alternatif stratejiyi seçmek için Analitik Ağ Süreci yöntemi uygulanmıştır. Analiz sonuçları gösteriyorki BKBY bakış açısıyla, ''DİY güzergahı boyunca ana liman olmaya çalışmak'', Türkiye Ege limanları için en iyi strateji olarak ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The One Belt One Road (OBOR) project is contained of the 'Silk Road Economic Belt (SREB)' and the '21st Century Maritime Silk Road (MSR)' together and its routes will link to more than sixty-five countries, around 35% of the global trade, over 62% of the world's population and approximately 31% of the world's gross domestic product. In the strategic port planning literature, it is envisioned that ports will update their plans according to comprehensive changes in the global economy. In this respect, the MSR especially OBOR, is one of the issues that should be addressed and studied in the long-term port plans for the next 10 to 30 years. Turkish Aegean Ports hasn't got comprehensive strategies to apply next 30 years with respect to the OBOR project. The aim of the dissertation is to present alternative strategies that can be applied to the ports in the Turkish Aegean region and exhibit the best alternative for Turkish Aegean ports, to show them how they can benefit from the project without excluding the SREB effect, in particular on the MSR. Swot Analysis was preferred to determine Swot sub-factors of the Turkish Aegean ports from the perspective of port authorities of the Turkish Aegean ports by using a semi-structured interview method. Alternative strategies that can be applied in the long term for the Turkish Aegean ports are revealed together with the TOWS analysis. In the analysis section of the dissertation, to select the best alternative strategy for the outcome of the TOWS analysis, the Analytic Network process method was applied. The result of the analysis demonstrates that ''Trying to be the main port along to MSR route'' is the best strategy for Turkish Aegean ports in terms of the OBOR initiative.