Nesnelerin interneti kapsamında akıllı ev sistemlerinin müşteri deneyimi açısından incelenmesi
Investigation of smart home systems within the internet of things in terms of customer experience
- Tez No: 732050
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Nesnelerin İnternetinin (IoT) önemli bir bileşeni olan akıllı evler, IoT'ye dayalı çeşitli dijital cihazlarla iletişim kurarak kullanıcılara etkin bir şekilde hizmet etmektedir.IoT'ye dayalı akıllı ev teknolojisi, zaman ve mekandan bağımsız olarak herkese bağlantı sağlayarak insan hayatını değiştirmiştir.Ancak gizlilik, güvenlik ve fiyat gibi bazı zorluklardan dolayı akıllı ev teknolojileri, tüketicinin benimsemesinde sorun yaşanmaktadır.Çalışmada, Türkiye'de akıllı ev sistemlerinin kabulüne yönelik bir model geliştirilmesi amaçlanmış, sonuçları doğrultusunda bir tüketicinin akıllı ev sistemlerini alma niyetine hangi faktörlerin etki ettiği tespit edilmek istenmiştir. Bu kapsamda, Teknoloji Kabul Modeli (TAM) yardımıyla konut ürünü alanına yönelik bir araştırma modeli tasarlanmıştır.Araştırma modelinde algılanan psikolojik faktörlerin (algılanan kullanım kolaylığı, algılanan akıllılık, algılanan uygunluk, algılanan fiyat ve algılanan gizlilik riski) algılanan fayda yoluyla IOT sistemlerinin kullanım amacı ve davranışı üzerinde nasıl bir etkiye sahip olduğu araştırılmıştır.Ayrıca tüketicilerin duyusal ve duygusal deneyimlerinin, psikolojik algı faktörleri ile algılanan yararlılık arasındaki ilişki test edilmiştir.430 tüketici ile yapılan bir anket testine dayanan bu çalışma, araştırma modelini test etmek için kısmi en küçük kareler tekniği ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Smart homes, an important component of the Internet of Things (IoT), effectively serve users by communicating with various digital devices based on IoT. Smart home technology based on IoT has changed human life by providing connection to everyone regardless of time and place. However, due to some difficulties such as privacy, security and price, smart home technologies have problems in consumer adoption. In the study, it was aimed to develop a model for the acceptance of smart home systems in Turkey, and in line with the results, it was aimed to determine which factors affect a consumer's intention to buy a smart home systems. In this context, a research model has been designed for residential products with the help of Technology Acceptance Model (TAM). In the research model, it was investigated how perceived psychological factors (perceived ease of use, perceived intelligence, perceived suitability, perceived price and perceived privacy risk) have an effect on the purpose and behavior of IOT systems through perceived utility. In addition, the relationship between sensory and emotional experiences of consumers, psychological perception factors and perceived usefulness was tested. Based on a questionnaire test with 430 consumers, this study was analyzed using the partial least squares technique to test the research model.