Türk Ticaret Kanunu'ndaki düzenlemeler kapsamında sigorta sözleşmelerinde sigortacının borç ve yükümlülükleri
Obligations and liabilities of the insurer in insurance contracts within the scope of the regulations in the Turkish Commercial Code
- Tez No: 732090
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKİM AZİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aktüerya Bilimleri, Sigortacılık, Actuarial Sciences, Insurance
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aktüerya ve Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Globalleşen dünyada yaşanan teknolojik gelişmeler insanların birbirleriyle olan iletişimini arttırmıştır. Dünya nüfusu her geçen gün çoğalma eğilimi göstermektedir. Yaşanan bu gelişmeler hayatın her alanında risk sayısına ve oranına yansımıştır. Bu artışlar, sigorta hizmetlerine daha fazla ihtiyaç duyulmasına sebep olmuştur. Sigorta en iyi risk yönetimi araçlarından biridir. İnsanların sigortadan bekledikleri faydayı elde edebilmeleri, sigorta konusunda bilgi sahibi olmalarına bağlıdır. Çalışma ile Türk Ticaret Kanunu'nda yer alan ilgili düzenlemelerdeki eksikliklerden bahsedilerek, sigorta, sigorta sözleşmesi ve Türk Ticaret Kanunu'ndaki düzenlemeler çerçevesinde sigortacının borç ve yükümlülükleri hakkında bilgi verilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, çalışma konumuz hakkında literatür taraması gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde, sigorta hakkında, herkesin işine yarayacak genel nitelikteki bilgiler verilmiştir. Sigortanın tanımı yapılmış ve önemine değinilmiştir. Sigortanın tarihçesi hakkında bilgilendirmeye yer verilmiştir. İkinci bölümde, doktrinde kabul edilen sigorta türlerine değinilmiştir. Sigortanın risk yönetimi ile ilişkisinden bahsedilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde sigorta türleri, Türk Ticaret Kanunu tarafından ele alındığı şekliyle incelenmiştir. Sigorta türlerinin ayrımında, doktrinde ve Türk Ticaret Kanunu'nda bir kısım farklılıklar olduğu görülmüştür. Çalışmanın üçüncü bölümünde ayrıca sigorta sözleşmesi hakkında da bilgi verilmiştir. Sigorta ve sigorta sözleşmesi hakkında bilgi verildikten sonra, çalışmanın son bölümünde, Türk Ticaret Kanunu'ndaki düzenlemeler kapsamında sigortacının borç ve yükümlülüklerine değinilmiştir. Çalışma ile Türk Ticaret Kanunu'nda yer alan ilgili düzenlemelerde bir kısım eksiklikler olduğu bulgularına ulaşılmıştır. Bu eksikliklerin, yapılacak kanuni düzenlemelerle giderilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Ancak eksikliklere rağmen, kanunda sigortacının borç ve yükümlülüklerinin ayrı ayrı düzenlenmiş olmasının, sigortacılık açısından, olumlu gelişmelerden olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Technological developments in the globalizing world have increased the communication of people with each other. The world population tends to increase day by day. These developments have been reflected in the number and rate of risks in all areas of life. These increases have led to a greater need for insurance services. Insurance is one of the best risk management tools. The ability of people to obtain the benefit they expect from insurance depends on their knowledge of insurance. In this study, it is aimed to give information about the debts and obligations of the insurer within the framework of insurance, insurance contract and regulations in the Turkish Commercial Code by mentioning the deficiencies in the relevant regulations in the Turkish Commercial Code. For this purpose, a literature review about our study topic was carried out. In the first part of the study, general information about insurance that will be useful to everyone is given. The definition of insurance has been made and its importance has been mentioned. Information about the history of the insurance is included. In the second part, the types of insurance accepted in the doctrine are mentioned. The relationship between insurance and risk management is mentioned. In the third part of the study, insurance types are examined as they are handled by the Turkish Commercial Code. It has been observed that there are some differences in the distinction of insurance types, in the doctrine and in the Turkish Commercial Code. In the third part of the study, information about the insurance contract is also given. After giving information about the insurance and the insurance contract, in the last part of the study, the debts and obligations of the insurer within the scope of the regulations in the Turkish Commercial Code are mentioned. In the study, it has been found that there are some deficiencies in the relevant regulations in the Turkish Commercial Code. It has been concluded that these deficiencies should be eliminated with legal regulations to be made in the future. Despite the deficiencies, it has been concluded that the insurer's debts and liabilities are regulated separately in the law, which is a positive development in terms of insurance.