Ingmar Bergman sinemasında anlam sorunu
The problem of meaning in Ingmar Bergman cinema
- Tez No: 732151
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ KÜÇÜKALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Günümüzde modernleşmenin de etkisiyle dünya hızla sekülerleşmektedir. İnsanlar artık dünyayı bir bütün olarak algılamalarını sağlayacak öykülerde Tanrı'nın başrolü oynamasına daha az izin veriyorlar. İnsanların sadece kurumsal dinlere değil bir Tanrı'ya olan inançlarının da azaldığı ya da kaybolduğu bir dünyada, ortaya çıkan anlam problemine, İsveçli ünlü yönetmen Bergman, sinema sanatının olanaklarını kullanarak bir çözüm önerisi getirmeye çalışmıştır. Bergman, özellikle ilk dönem filmlerinde bu soruna, yani Tanrı'nın olmadığı fakat ölümün olduğu bir dünyada yaşamaya niçin devam etmeliyiz, sorusuna sevmek için ya da sevgi yeteneğimizi geliştirmek için diye cevap verir. Bergman'a göre Tanrı'nın sevgisinin ve koruyuculuğunun olmadığı bir yerde insanlar evrende tek başlarına olduklarını ve birbirlerinden başka kimsenin kendilerine yardım edemeyeceğini anlamalıdırlar. Sevgi, insan içindeki yıkıcı dürtülerin en önemli panzehiridir. Kendi yalnızlığımız içerisinde boğulmayı engelleyen tek olanaktır. Dolayısıyla Bergman özellikle bu temayı modern dünyanın seküler insanına çözüm önerisi olarak sunmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, the world is rapidly secularizing due to modernization. People are less likely to let God play the leading role in the stories they tell to understand the world. As with institutional religions, people's faith in God dwindled or disappeared. In such a world, the famous Swedish director Ingmar Bergman tried to offer a solution to the problem of meaning that emerged with the art of cinema. Bergman, especially in his early films, answers this problem, that is, why we should continue to live in a world where there is no God but death, in order to love or to improve our ability to love. According to Bergman, in a place where there is no God's love and protection, people must understand that they are alone in the universe and that no one but each other can help them. Love is the most important antidote to destructive impulses in man. It is the only possibility in life that prevents suffocation from loneliness. Therefore, Bergman especially presented this theme as a solution to the secular people of the modern world.