Auteur kuramı perspektifinden Andrei Tarkovsky ve Semih Kaplanoğlu sineması üzerine karşılaştırmalı analiz
A comparative analysis on the cinema of Andrei Tarkovsky and Semih Kaplanoğlu from the perpective of auteur theory
  1. Tez No: 604963
  2. Yazar: HÜSEYİN ENES BALCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI FAVARO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Türk sinemasında auteur yönetmenlerin arttığı yıllar 90'lı yıllara tekabül etmektedir. Nuri Bilge Ceylan, Zeki Demirkubuz, Derviş Zaim ve Yeşim Ustaoğlu'nun kurucusu olduğu Yeni Türk Sinemasına 2000'li yılların başında Semih Kaplanoğlu da dahil olmuştur. Semih Kaplanoğlu Herkes Kendi Evinde, Meleğin Düşüşü ve Yusuf Üçlemesi içinde yer alan Yumurta, Süt, Bal filmleriyle Yeni Türk Sinemasının önde gelen isimlerinden biri olmuştur. Özellikle Yusuf Üçlemesi'yle dikkatleri çeken yönetmen, şiirsel sinema dilini benimseyerek,“manevi gerçekçilik”adını verdiği sinema anlayışıyla filmler üretmiştir. Kaplanoğlu, sinemasını inşa ederken Ingmar Bergman, Robert Bresson, Michelangelo Antonioni ve Andrei Tarkovsky gibi yönetmenlerden etkilendiğini dile getirmektedir. Kaplanoğlu sinemasında, maneviyat, varoluşçuluk, arayış, aile, yuva, birey, modernite ve toplum gibi temaların işlenişinde, yönetmenin şiirsel sinema dilini oluşturan kamera ve kurgu anlayışında, örnek aldığı yönetmenlerin etkileri görülmektedir. Özellikle, ustası olarak kabul ettiği ve“O film yapmasaydı, benim film yapma güdüm bu kadar güçlü olmazdı”dediği şiirsel sinemanın en önemli temsilcisi Andrei Tarkovsky'nin etkisi filmlerinde belirgin olarak görülmektedir. Andrei Tarkovsky ve Semih Kaplanoğlu auteur yönetmenlerdir. Bu çalışmada; dilleri, dinleri, coğrafyaları ve dönemleri farklı olmasına rağmen iki yönetmenin auteur kabul edilmesini sağlayan benzerlikler araştırılmaktadır. Bu çerçevede bu iki yönetmenin filmlerindeki tematik ve biçimsel ortaklıkların saptanması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the 90's there has been an increase in the number of auteur directors in Turkish cinema. In the early 2000s Semih Kaplanoğlu has become part of The New Turkish Cinema founded by Nuri Bilge Ceylan, Zeki Demirkubuz, Derviş Zaim and Yeşim Ustaoğlu. Semih Kaplanoğlu, has become one of the leading names in the New Turkish Cinema with his movies namely; Everyone in His Own Home, Angel's Fall and Yusuf Trilogy Egg, Milk, Honey. Drawing attention especially with the Yusuf Trilogy, the director adopts poetic cinema language and produces films with the cinematic style defined by him as“spiritual realism.”Kaplanoğlu states that while building his cinema he was influenced by directors such as Ingmar Bergman, Robert Bresson, Michelangelo Antonioni and Andrei Tarkovsky. In the cinema of Kaplanoğlu, the influences of the directors who inspire him are observed in the elaboration of themes such as spirituality, existentialism, quest, family, home, individual, modernity and society, and in the use of camera and editing which shape his poetic film language. Particularly, the influence of Andrei Tarkovsky, the most important representative of poetic cinema, whom Kaplanoğlu considers as a master is clearly visible in his films. Kaplanoğlu says:“If he had not made a film, my motivation for making a film would not be so strong”. Andrei Tarkovsky and Semih Kaplanoğlu are auteur directors. Although their languages, religions, geographies and periods are different, in this study the similarities marking that make the two directors as auteur will be analyzed. Thus, thematic and formal associations in their films will be revealed.