İttihat ve Terakki Cemiyeti - Rusya ilişkileri
Union and progress society - Relations with Russia
  1. Tez No: 732168
  2. Yazar: GÖKHAN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA ÖZKAYA SOFU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Tarihî olaylar devamlılık gösterdiği için olaylar arasında neden-sonuç ilişkisi vardır; bir olay kendinden önceki bir olayın sonucu ve kendisinden sonraki bir olayın sebebini oluşturabilir. Bu bağlamda Osmanlı Devleti içinde siyasi hak elde etme mücadelesi veren gurupların hareketleri birbirinden bağımsız değildir. Osmanlı Devleti'nin son dönemlerindeki yaşanan siyasi, sosyal ve iktisadi buhranlar yöneticilere, özellikle de Sultan'a muhalif görüşlerin oluşmasına neden olmuştur. Özellikle Fransız Devrimi'nin getirdiği fikir akımlarından etkilenen aydınlar, mevcut düzene tepkilerini ortaya koymuşlardır. Tanzimat Fermanı ile başlayan yeni dönemin önemli neticelerinden birisi Genç Osmanlılar Cemiyeti'nin kuruluşudur. Bu cemiyeti II. Meşrutiyet'in ilanında büyük çaba gösteren İttihat ve Terakki Cemiyeti'nden tam olarak ayırmak mümkün değildir. İttihat ve Terakki Cemiyeti ülkedeki rejimin değiştirilmesi ve ülkeye birçok yeniliğin getirilmesi açısından Türk demokrasi tarihinde önemli bir dönüm noktası olmuştur. Bu çalışmada İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin Rusya ile ilişkileri incelenmiştir. İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin Türk devlet yönetiminde etkin hale geldiği dönemlerde hem Rusya'da hem de Türkiye'de önemli gelişmeler yaşanmıştır. I. Dünya Savaşı öncesinde İttihatçılar Rusya ile ittifak yapmaya gayret göstermişse de bu ittifak girişimleri sonuçsuz kalmıştır. Bu büyük harpte Türkler ve Ruslar karşı cephelerde savaşmış ve savaş sonrası her iki ülke de yıkılmıştır.
Özet (Çeviri)
Because of the contunuity of historical events, there is a cause and effect relationship between events; an event can be the result of the preceding event and the cause of the next event. In this context, the movement of the groups which are fightingfor politikal rights in the Ottoman state are not independent of each other. The political, social and oconomic depressions experienced in the last period time of Ottoman Empire caused the formation of movements and the groupssharing the same thought against the rulers, especially influeced by the current of ideas brought by the French Revolution, energed as a reaction to the current order. It is not possible to distinguish the young Ottomans, who can be seen as the continuation of the reform movements brought by the Tanzimat edict, from the Committee of Union and Progress, which made great efforts in the declanation of the II. Constitutional Monarchy. The Committee of Union and Progress has been an important turning point in the history of Turkish democracy in termsof changing the regime in the country and bringing many innovations to the country. In this work, the relationship of the Committee of Union and Progress with Russian was examined. During the period when the Committee of Union and Progress became active in Turkey, important developments were seen both in Turkey and in Russia. Before 1st World War, although the Unionists tried to make an alliance with Russia, these alliance attempts were not conclusive. İn this great war, Turks and Russians fought on opposite fronts and after the war both countries were destroyed.