Examination of bond risk premia from the banking perspective
Tahvil risk primlerinin bankacılık perspektifinden incelenmesi
- Tez No: 732233
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZA DANIŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bankalar, finansal piyasalarda marjinal ve gelişmiş yatırımcılar olarak kabul edilmektedir. Bu durum, Amerikan devlet tahvilleri fazla getirilerini inceleyen Haddad ve Sraer (2020) çalışmasında ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma, Haddad/Sraer analizlerini Türk devlet tahvil piyasalarını inceleyerek genişletmektedir. Tahmin sonuçlarına göre, özellikle daha uzun vadelerde, açıkta kalma oranının tahvil fazla getirilerini açıklayıcı gücü bulunmaktadır. Öte yandan, çıktı açığı ve sanayi üretiminin de daha kısa vadelerde tahvil fazla getirilerini açıklayıcı gücü bulunmaktadır. Regresyon analizlerinde, makro değişkenlerin açıkta kalma oranına eklenmesi, tahvil fazla getirilerinin açıklanmasında açıkta kalma oranının tahmin gücünü artırdığı gözlenmektedir. Tahvil fazla getirilerinin açıklanmasında, çıktı açığının en çok katkı sağlayan in-sample makro değişken olduğu gözlenmektedir. Tüketici fiyat endeksi, üretici fiyat endeksi veya tüketici güven endeksi, açıkta kalma oranı ve çıktı açığına eklendiği zaman, in-sample regresyon sonuçlarının istatistiki ve ekonomik önemini artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Banks are considered as the marginal and sophisticated investors of financial markets. This is evident in the Haddad and Sraer (2020) study that examines the US government bond excess returns. This study extends the Haddad/Sraer analysis to the Turkish government bond market. According to the forecasting results, exposure ratio provides explanatory power over bond excess returns, especially for longer maturities. On the other hand, output gap and industrial growth present strong in-sample forecasting power for shorter-term maturities. The inclusion of macroeconomic variables into the regression along with exposure ratio increases the significance and explanatory power of exposure ratio for the explanation of bond excess returns. Output gap is the most contributive in-sample forecasting macro variable in terms of the explanation of bond excess returns. Together with output gap and exposure ratio, the inclusion of consumer price index (CPI), producer price index (PPI) or consumer confidence index improves the statistical and economic significance of in-sample regression results.