Kriz iletişiminde güven inşa etmenin rolü: Sağlık Bakanlığı covid-19 pandemi açıklamaları üzerine bir araştırma
The role of building trust in crisis communication: A research on the ministry of health covid-19 pandemic disclosures
- Tez No: 732248
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM DUĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, İletişim Bilimleri, Public Administration, Health Care Management, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
İletişim süreçlerinin var oluşu insanın sosyalleşmesiyle yakından alakalıdır. Toplum ve coğrafyaya bağlı olarak iletişim süreçleri farklılaşmaktadır. Dönemin getirdiği etkiler de iletişim süreçlerini etkiler niteliktedir. Günümüzde iletişimin sosyal süreçleri yönetmedeki rolü oldukça ciddiye alınmaktadır. Bu noktada gelişen iletişim teknolojileri ve imkânlarının da dikkate alınması gerekmektedir. Sosyal iletişimde kriz iletişiminin de önemli bir yeri vardır. Bu krizler ekonomik, sağlık, afet vs. nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Covid-19 pandemisi 2019 senesinde Çin'de ortaya çıkışından itibaren dünyada sosyal ve ekonomik anlamda çok önemli etkileri olan bir sağlık krizidir. Pandeminin yayılışındaki hız sağlık sistemlerinin süreci yönetmekte zorluklar yaşamasına da sebep olmuştur. Ülkemizde de pandeminin hem tıbbi açıdan bir halk sağlığı krizi olması hem de iletişimsel olarak yönetilmesi gereken olağanüstü bir durum olması sebebiyle bu süreci yönetenler de Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Bakanıdır. Kriz süreçlerinin denetim altında tutulabilmesi yönetilirken ve değerlendirilirken toplumun farklı kesimlerinin sürece katılabilmesi ancak güven veren bir kriz yönetim stratejisi ve kriz yönetiminin sağlanmasıyla olanaklı olur. Covid-19 pandemisi ve ülkemizde bu sağlık krizinin farklı yönleriyle kriz iletişiminin değerlendirilmesi sonraki süreçlere ışık tutabilecek bir niteliğe sahiptir.
Özet (Çeviri)
The existence of communication processes is closely related to human socialization. Communication processes differ depending on society and geography. The effects of the period also affect the communication processes. Today, the role of communication in managing social processes is taken very seriously. Here, it is also necessary to take into account the developing communication technologies and opportunities. Crisis communication also has an important place in social communication. These crises are economic, health, disaster, etc. reasons may arise. The Covid-19 pandemic is a health crisis that has serious social and economic effects in the world since its emergence in China in 2019. This pandemic has spread so rapidly that health systems have been inadequate to manage such a rapidly spreading process. In this context, there have been problems related to the pandemic in our country and its effects continue throughout the process. At this point, it is the Ministry of Health and the Minister of Health that manages the communication process. The ability of different segments of the society to participate in the process while managing and evaluating the crisis processes can only be possible by providing a reliable crisis management strategy and management. The evaluation of the Covid-19 pandemic and its communication with different aspects of this health crisis in our country has a quality that can shed light on the next processes.